لوگو لایم لانژ

هایفوتراپی (رفع افتادگی صورت)

هایفوتراپی به عنوان تکنیکی بروز در پزشکی  مدرن مورد استفاده قرار گرفته است، راه‌های زیباسازی و جوانسازی پوست روز به روز پیشرفته‌تر شده و  هایفوتراپی یکی از این روش‌های بسیار کارآمد و ایمن است.

هایفوتراپی چیست؟

نام هایفو از عبارت High intensity focused ultrasound، بدست آمده است. در روش هایفو – HIFU، از طریق متمرکز کردن امواج اولتراسوند با شدت بالا، انرژی فرا صوتی برای درمان افراد استفاده می شود. سالیان طولانی، هایفو در درمان برخی از بیماریها و تومورهای بدخیم (مانند سرطان پروستات، کلیه، کبد و…) به کار رفته و نتایج موفقیت آمیزی را از خود نشان داده است. در چند سال اخیر به استفاده هایفو در جوانسازی صورت توجه فراوانی شده است به گونه ای که هایفوتراپی برای جوانسازی صورت، توسط FDA تائید شده است.

به طور خلاصه همانطور که در تصویر زیر دیده می شود، می توان گفت که با استفاده از هایفو – HIFU، برخی از لایه های زیر پوستی را به گونه ای تغییر می دهیم که منجر به کلاژن سازی شود.

روش های درمانی متعددی جهت جوانسازی لیفتت صورت وجود دارد که یکی از بهترین و موثرترین این روش ها، جراحی لیفت صورت می باشد. از آن جایی که این روش عمل سنگینی است و عوارض بسیار زیادی دارد زیاد مورد استقبال قرار نگرفته. روش هایی که امروزه برای جوانسازی و لیفتینگ غیرجراحی صورت استفاده می شود، استفاده از امواج اولتراسوند با فرکانس های مختلف است. در این روش که هایفوتراپی نام دارد، دستگاه به وسیله امواج اولتراسوند یک سری پانچ های میکروسکوپی را از روی پوست به عضله یا اسمز ساطع و با جمع کردن آن باعث کشیدگی پوست در آن قسمت می شود که باعث می شود پوست به روی عضله، به صورت میکروسکوپیک چسبیده شود  و باعث تحریک تولید رشته‌های کلاژن می‌شوند. کلاژن‌ها وظیفه‌ی استحکام بافت‌های بدن از جمله پوست را دارند؛ لذا این اتفاق باعث می‌شود که پوستی سفت‌تر و بدون چین و چروک داشته باشیم.

استفاده از هایفوتراپی برای درمان تومورهای سرطانی سال‌ها است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این روش برای انجام درمان‌های زیبایی برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ مطرح شد.

هایفوتراپی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در سال ۲۰۰۹ با کاربرد لیفت ابرو تایید شد. در سال ۲۰۱۴، FDA استفاده از این روش را برای بهبود وضعیت خطوط و چین و چروک ناحیه‌ی خط گردن و بالای سینه نیز تایید کرد. به دلیل نوین بودن این روش درمانی، برخی از استفاده‌های آن هنوز مورد تایید FDA قرار نگرفته است ولی شواهدی مبنی بر مضر بودن یا آسیب زننده بودن استفاده‌های مختلف هایفوتراپی وجود ندارد و این روش بسیار ایمن‌تر از جراحی‌های زیبایی است.

عملکرد هایفوتراپی صورت

دستگاه هایفو با استفاده از امواج متمرکز فراصوت لایه‌ای از پوست که در زیر لایه‌ی سطحی قرار دارد را مورد هدف قرار داده و به آن انرژی وارد می‌کند. انرژی امواج فراصوت باعث می‌شود که دمای این لایه به سرعت افزایش یابد.

وقتی سلول‌های لایه‌ی هدف به دمای خاصی برسند، دچار آسیب سلولی می‌شوند. شاید به نظر برسد که این اتفاق در تضاد با اهداف ما یعنی بهبود کیفیت پوست صورت باشد، اما این گونه نیست. آسیب به سلول‌ها باعث تحریک تولید پروتئین‌هایی به نام کلاژن می‌شود. کلاژن‌ها مسئول حفظ ساختمان طبیعی پوست و بسیاری از دیگر بافت‌های بدن هستند. هرچه مقدار کلاژن در بافت بیشتر باشد، آن بافت سفت‌تر می‌شود.

پس افزایش کلاژن باعث می‌شود که پوستی سفت، صاف و بدون چین و چروک داشته باشد. چون امواج پرانرژی فراصوت روی لایه‌ی خاصی از پوست متمرکز هستند، به لایه‌های بالایی و زیرین ناحیه‌ی مورد هدف، آسیبی وارد نمی‌شود. ماهیچه‌ها، اعصاب و دیگر سلول‌های پوست هم دست نخورده باقی می‌مانند.

دستگاه هایفو (HIFU) چگونه کار می کند؟

همانطور که با استفاده از یک ذره بین می توان نور خورشید را متمرکز کرد و در یک نقطه دما را به مقدار زیادی بالا برد، دستگاه هایفو HIFU نیز انرژی مافوق صوتی را متمرکز می کند و در آن نقطه کانونی، دمای بافتی به 50 تا 70 درجه سانتیگراد می رسد.

از طریق هایفو، ما قادر هستیم که انرژی مافوق صوت را بدون ایجاد هیچگونه آسیبی از پوست سالم عبور دهیم و در لایه های زیر پوست متمرکز کنیم. در لایه های زیر پوست تخریبهای کنترل شده ای به صورت تغییر در پروتئینها و سلولهای چربی ایجاد می نماییم و با این کار، بدن را وادار به بازسازی محلهای تخریب شده می کنیم. این کار درست مانند حالتی است که شما بخواهید منزل خود را بازسازی نمایید (بخشهایی از دیوارها را تخریب می کنید و از نو می سازید).

تغییراتی که هایفو بر روی صورت ایجاد می کند؟

همچنان که ما مسن تر می شویم، بافتهای کلاژنی در بدن ما تغییر می کنند و یکی از علتهای شلی بافتها، کاهش میزان کلاژن آنهاست. فاز اولیه هایفو شامل تخریب بافتهای فرسوده کلاژنی و چربی است که با ایجاد تورم، باعث جوانسازی اولیه می شود و شما به دلیل تورم و ادم بافتی، در همان جلسه، تغییرات جوانسازی را در صورت به همراه مقداری قرمزی در محل هایفو – HIFU شده می بینید. فاز اول مقدمه ای برای شروع جوانسازی اصلی بعدی یا فاز دوم می باشد. جوانسازی اصلی زمانی صورت می گیرد که بدن شروع به کلاژن سازی کرده و بافتهای زیر پوستی قوام محکم و سفتی پیدا می کند. این تغییر پایدار، زمانبر است و حداقل 3 ماه طول می کشد.

هایفو و جوانسازی صورت

هایفو – هایفوتراپی صورت برای کاهش چینهای استاتیک کم عمق و سطحی و کاهش شلی پوست کاربرد دارد (چین استاتیک به چینهایی گفته می شود که در حالت عادی و بدون استفاده از عضلات صورت وجود دارد). همچنین در کمتر کردن چینهای عمیقتر نیز می تواند نقش کمک کننده داشته باشد (ولی چینهای بسیار عمیق را به طورت کامل برطرف نمی کند). هایفو – هایفو صورت بر روی خود پوست هیچ اثری ندارد بلکه بافت های زیر پوستی را مستحکم و سفت می کند. به دلیل اینکه هایفو – هایفو صورت در پوست شما هیچگونه زخم و برشی ایجاد نمی نماید، شما به راحتی می توانید بعد از انجام هایفو، به زندگی عادی روزانه و به کارهای خود ادامه دهید.

هایفوتراپی برای چه افرادی مناسب است؟

هایفوتراپی به جوانسازی پوست کمک می کند. اما نمی تواند تمام مشکلات پوستی را برطرف نماید. این سوال که هایفوتراپی برای چه افرادی مناسب است؟ سوالی به جا و منطقی است.
شما باید بدانید که آیا هایفوتراپی می تواند مشکلات پوستی شما را برطرف نماید یا اینکه بهتر است روش دیگری را برای درمان آنها انتخاب نمایید. توصیه می کنیم قبل از اینکه تصمیم به انجام روش های جوانسازی بگیرید ا پزشک متخصص مشورت کنید.

چه افرادی می توانند از هایفوتراپی استفاده کنند؟

اما به طور کلی کاندید مناسب هایفوتراپی افرادی با ویژگی های زیر هستند:

 • افرادی که پوست آنها شل شده است
 • افرادی که در ناحیه غبغب دچار افتادگی شده اند
 • افرادی که در در اطراف چشم خود سیاهی دارند
 • افرادی که پوست آنها نازک شده است
 • افرادی که بین 30 تا 60 سال سن دارند.
 • خانم هایی که باردار نیستند
 • افرادی که بیماری پوستی ندارند
 • افرادی که بیماری ویروسی نداشته باشند.
 • افرادی که مشکلات قلبی ندارند
 • افرادی که به بیماری دیابت مبتلا نیستند
 • افرادی که در صورت و گردن خود پروتز فلزی ندارند

چه قسمت هایی از صورت را می توان هایفو نمود؟

نواحی مختلف صورت را می توان با هایفو درمان نمود. شایعترین محلهایی که با هایفو جوانسازی می شوند، شامل موارد زیر است:

 • چین های پیشانی
 • ابروها
 • چین های پنجه کلاغی (اطراف چشم) و زیر چشم
 • غبغب
 • گونه ها
 • خط خنده و خط بغض و قسمت میانی صورت
 • جلوی گوش ها

هایفو تراپی در چه قسمت هایی از صورت بیشترین نتیجه را دارد؟

در یک بررسی که در مورد اثر هایفو در جوانسازی صورت در کشور کره انجام گرفت، مشاهده شد که هایفو در ناحیه خط خنده و خط بغض بیشتر از نواحی دیگر اثرات مثبت نشان داده است.

کاربردهای هایفو‌تراپی

با توجه به گفته‌ی انجمن جراحی پلاستیک زیبایی ایالات متحده، هایفو و دیگر روش‌های جوان‌سازی بدون جراحی پوست، می‌توانند جایگزینی برای لیفت صورت باشند. از سال ۲۰۰۸ تاکنون، شهرت هایفو در درمان‌های زیبایی پوست به سرعت افزایش یافته و در سال‌های اخیر استفاده از این روش بسیار زیاد شده است. در ۵ سال اخیر استفاده از هایفوتراپی حدود ۶۰ درصد افزایش یافته است.

هایفو برای استفاده‌های زیبایی و جوا‌ن‌سازی پوست مزایای زیادی دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • کاهش چین و چروک پوست
 • سفت کردن افتادگی و شل شدگی پوست در ناحیه‌ی گردن و غبغب (که به گردن بوقلمونی معروف است)
 • لیفت گونه‌ها، ابروها و پلک‌ها
 • بهبود وضعیت خط چانه
 • صاف و سفت کردن پوست صورت
 • لیفت گردن و دکلته
 • اصلاح طرح لبخند
 • قابل انجام برای تمام رنگ‌های پوست در هر زمان

مزیت های هایفو برای جوانسازی صورت

 • تحریک کلاژن سازی طبیعی در بدن
 • بدون برش پوستی (بدون بخیه و خونریزی)
 • بدون دوره بهبودی (بلافاصله به سرکار بازمیگردید)
 • بخشی از اثر آن به صورت فوری و در همان جلسه دیده می شود
 • انجام سالی یکبار آن کافی است
 • هایفوتراپی – هایفو صورت برای جوانسازی صورت، توسط FDA تائید شده است.

محدودیت های هایفو صورت

افرادی که چینهای پوستی فراوان و بسیار عمیق دارند و پوست اضافه صورت آنها بسیار زیاد است، باید بدانند که این پوستهای اضافه برطرف نخواهد شد و فقط بافتهای زیر پوستی محکمتر می شوند. لذا هایفو نمی تواند اثر قدرتمندی مانند اثر لیفت کامل صورت داشته باشد. ولی به عنوان روش مکملی برای لیفت صورت بسیار مناسب است. افرادی که به دلیل جوانی، هنوز چندان دچار شلی و افتادگی بافتهای صورت نشده اند و هنوز مناسب جراحی لیفت صورت نمی باشند، نسبت به افراد بسیار مسن، بهترین نتیجه را از هایفو می گیرند. هایفو نتیجه موقتی دارد و نتایج آن می تواند تا یک سال باقی بماند.

هایفوتراپی جایگزین لیفت صورت؟

هایفو در مقایسه با جراحی لیفت صورت هزینه و خطرات کمتری دارد، اما ماندگاری اثر آن کمتر است و ممکن است در طی سال‌های بعد از انجام هایفو به تکرار درمان نیاز داشته باشید. در ادامه تفاوت‌های بین این دو روش را به طور خلاصه بررسی کرده‌ایم. ابتدا این مقایسه را مطالعه کنید تا در انتهای این بخش به نتیجه‌گیری مناسبی برسیم.

میزان تهاجمی بودن

هایفوتراپی یک روش غیرتهاجمی است. در طی این روش درمانی برشی روی پوست ایجاد نمی‌شود و نیازی به تزریق وجود ندارد. در مقابل، لیفت صورت بسیار تهاجمی است. این روش نیاز به بی‌هوشی عمومی، برش، بخیه و پانسمان دارد.

تفاوت هایفو نسبت به سایر روش های غیر جراحی جوانسازی صورت

روشهای غیر جراحی برای کاهش چین و چروک صورت، شامل لیزر، RF، لایه برداری پوست (Peeling)، میکرودرم ابریژن و … می باشد. هایفو نیز روش نوین غیر جراحی برای کاهش چین و چروک صورت است. یک تفاوت هایفو – هایفوتراپی صورت با دیگر روشهای غیرجراحی، این است که بر روی پوست اثر مخرب ندارد و تغییرات خود را در زیر پوست اعمال می کند. از این نظر، هایفو در جوانسازی به روش غیرجراحی، اثر منحصر به فرد دارد. لذا بر خلاف دیگر روشهای غیر جراحی جوانسازی صورت، بعد از هایفو نیاز به استراحت ندارید و بلافاصله به کارهای عادی خود برمی گردید.
یک ویژگی خاص هایفوتراپی نسبت به دیگر روشهای غیرجراحی لیفت صورت، این است که بیشترین عمق نفوذ بافتی را نسبت به دیگر روشهای غیر جراحی جوانسازی صورت دارد. هایفو با اثر بر روی لایه عضلانی – آپونوروزی سطحی (همان لایه ای که در جراحی لیفتینگ صورت تحت کشش قرار می گیرد) می تواند جوانسازی صورت را در لایه های عمقی تر انجام دهد. لذا اثر هایفو در جوانسازی صورت، ماندگارتر از دیگر روش های غیر جراحی است.

زمان ریکاوری در هایفو

روش هایفو دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری ندارد. بلافاصله بعد از انجام درمان می‌توانید به زندگی عادی خود برگردید. بعد از درمان نیازی به استفاده از دارو، پماد یا موارد مشابه نیست و می‌توانید با پوست خود مانند گذشته رفتار کنید.

در سمت مقابل لیفت صورت یک عمل جراحی نسبتاً طولانی است که بین ۲ تا ۴ ساعت زمان می‌برد. دوره‌ی نقاهت جراحی لیفتینگ بین ۲ تا ۴ هفته طول می‌کشد. بعد از جراحی پانسمانی روی سر شما قرار داده شده، تخلیه‌ی مایعات از محل جراحی چند روز ادامه داشته و معمولاً یک هفته بعد بخیه‌ها کشیده می‌شوند. درد، التهاب، تورم، کبودی و … از رخدادهای معمول بعد جراحی هستند که می‌توانند تا چند هفته یا حتی چند ماه باقی‌ بمانند.

عوارض هایفوتراپی چیست؟

تمام روش‌های درمانی زیباسازی صورت و بدن با تعدادی از عوارض جانبی محتمل همراه هستند. با این حال بیشتر عوارض هایفوتراپی خفیف و موقتی بوده و احتمال وقوع عوارض شدید آن بسیار کم است.

 • خطرات هایفوتراپی : کمی قرمزی یا تورم
 • خطرات لیفت با جراحی : ریسک بی‌هوشی عمومی، خونریزی، عفونت، ایجاد لخته‌های خون، درد، ایجاد اسکار و ریزش مو در محل جراحی

همین مقایسه نشان از غیرتهاجمی بودن و تقریبا بی خطر بودن هایفوتراپی دارد.

آیا هایفوتراپی واقعا تاثیر دارد؟ مانگاری آن چقدر است؟

اولتراسوند تراپی با شدت بالا یا هایفوتراپی هایفوتراپی روشی برای کانتورینگ و لیفت صورت است که بیش از یک دهه مورد استفاده بوده و تاثیرگذاری آن به اثبات رسیده است.

به گزارش راهبرد معاصر، اولتراسوند تراپی با شدت بالا یا هایفوتراپی هایفوتراپی روشی برای کانتورینگ و لیفت صورت است که بیش از یک دهه مورد استفاده بوده و تاثیرگذاری آن به اثبات رسیده است. این روش برای همه‌ی افراد مناسب نیست.

آیا هایفوتراپی مؤثر است؟

تاثیرگذاری این روش از نظر علمی اثبات شده و تکنولوژی موثری محسوب می‌شود ولی از نظر نتیجه‌ی نهایی آن بر روی زیبایی می‌توان گفت که تأثیر این روش تا حد زیادی به پزشک انجام دهنده‌ی آن و نوع تجهیزات مورد استفاده بستگی خواهد داشت.

سعی کنید به کلینیک‌هایی که روند درمان و پزشک درمانگر در آن‌ها مشخص نیست مراجعه نکنید. از آن جایی که این روش قدرت زیادی برای گرمادهی به پوست شما دارد ممکن است سوختگی‌های خفیف پیدا کرده و یا نتیجه‌ی موردنظر خود را از درمان نگیرید.

هایفوتراپی تا چه حد مؤثر است؟

این روش در صورت انجام صحیح می‌تواند بسیار مؤثر باشد. با این حال نمی‌توان میزان بهبودی ایجاد شده را به طور کمی اندازه گرفت. برخی از افراد شاهد نتایج عالی بوده در حالی که افراد دیگر نتیجه‌ی کمتری از درمان می‌گیرند. مهم است که قبل و بعد از درمان از ناحیه‌ی مورد نظر عکس بگیرید چراکه دیدن نتیجه‌ی درمان بر روی بدن به دلیل تدریجی بودن آن دشوار خواهد بود. همانطور که شما متوجه علائم تدریجی پیری نمی‌شوید، متوجه معکوس شدن این روند نیز نخواهید شد.

از هایفو انتظارات واقعی داشته باشید!

یکی از مزایای هایفو درمان مشکلات پوستی به طور طبیعی است بنابراین باید از هایفو صورت انتظارات واقعی داشته باشید. از بین رفتن کامل چین و چروک های عمیق یا خطوط اخم و لبخند بلافاصله بعد از هایفو تراپی امکان پذیر نیست بلکه نتایج درمان با هایفو حداقل ۲۰ روز بعد مشاهده می شوند. میزان اثرگذاری درمان با هایفو روی این نوع مشکلات پوستی به روند ترمیم پوست خود بیمار نیز بستگی دارد. نباید انتظار داشته باشید که هایفوتراپی دقیقاً مانند عمل جراحی زیبایی تمام پوست صورت شما را بلافاصله بعد از اتمام جلسه درمانی، صاف و یکدست کند. نتایج کشیدن پوست با هایفو ممکن است ۳ تا ۶ ماه زمان ببرد چون اثرگذاری انرژی حرارتی روی تولید کلاژن های جدید در طولانی مدت به از بین رفتن چین و چروک ها و ضایعات پوستی دیگر کمک می کند.
بعد از گذشت حدوداً سه ماه از یک جلسه هایفوتراپی می‌توانید انتظار مشاهده نتایج زیر را داشته باشید:
 • کشیده شدن پوست در نواحی دکلته، گردن، اطراف دهان و چشم ها و پیشانی
 • کاهش چین و چروک ها، پف کردگی و سیاهی دور چشم
 • لیفت پوست و افزایش حالت کشسانی آن
 • لیفت گونه ها و و بهبود شکل صورت
 • بهبود ظاهر خط چانه
 • کاهش جای آکنه و جوش
 • چهار تا هشت سال جوان تر شدن هر ناحیه از پوست
 • افزایش گردش خون و تولید کلاژن در پوست
 • تحریک سلول های پوستی و جوانسازی صورت
 • از بین بردن غبغب و کاهش چربی های صورت و گردن
 • روشن تر و شفاف تر شدن پوست صورت
اگر انتظار داشتید هایفو بتواند چین و چروک های بسیار عمیق صورت شما را به طور کامل صاف کند ممکن است حتی بعد از ۲ تا ۳ ماه نیز تاثیر هایفو را مشاهده نکنید. با این وجود مطمئناً انجام هایفو به کشیده تر شدن و شفاف تر شدن پوست شما کمک کرده است و می توانید نظرات مثبت اطرافیان خود را به وضوح در این خصوص بشنوید. اگر فکر میکنید کاندید مناسبی برای هایفوتراپی نیستید و انتظار نتایج غیر ممکن از این روش دارید بهتر است سراغ روش‌های تهاجمی و عمل جراحی بروید.

نتایج هایفو را با عمل جراحی مقایسه نکنید!

تاثیر هایفو روی جوانسازی و کشیدن پوست صورت و همچنین لاغری در مطالعات مختلفی ثابت شده و سابقه طولانی دارد. بنابراین اگر هایفوتراپی انجام داده اید ولی تاثیری مشاهده نمی کنید شاید می خواهید نتایج درمان با Hifu را با عمل جراحی مقایسه کنید. پس بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که هایفو بدون هیچ گونه عمل جراحی و برش، لایه های عمیق پوست را تحت تاثیر قرار داده و می تواند لایه SMAS  که هدف اصلی جراحان پلاستیک و زیبایی است؛ تحت تاثیر قرار دهد. نحوه عملکرد هایفو با ایجاد حرارت در این لایه پوست و تحریک کلاژن سازی انجام می گیرد و مانند عمل جراحی، برشی در پوست ایجاد نمی شود. بنابراین اگر انتظار دارید صورت شما به اندازه دوستان یا آشنایان تان که عمل جراحی زیبایی انجام داده اند؛ تغییر کند ممکن است حتی بعد از چند ماه تاثیری مشاهده نکنید.
برخلاف عمل جراحی، لیفت صورت با هایفو بسیار ایمن تر و ارزان تر است. به همین علت به شدت گسترش پیدا کرده است. همچنین هایفوتراپی برخلاف بسیاری از روشهای مزوتراپی که نیاز به چندین جلسه درمانی دارند؛ فقط طی یک جلسه به کشیدن پوست و جوانسازی صورت کمک میکند. بنابراین بهتر است تمام مزایا و معایب روش های مختلف لیفت صورت را در نظر بگیرید و در نهایت روش مناسب خود را انتخاب کنید.

به یک کلینیک معتبر مراجعه کنید!

اگر چند ماه از هایفوتراپی شما گذشته و تاثیری مشاهده نمی‌کنید بهتر است به یک کلینیک معتبر مراجعه کنید. اگر در خصوص کلینیک قبلی تحقیقات مناسبی انجام نداده باشید ممکن است از دستگاه های HIFU چینی و یا کارتریج های غیر اوریجینال برای شما استفاده کرده باشند. در این صورت اثرگذاری هایفو به اندازه‌ای که انتظار داشتید؛ نخواهد بود. بهتر است مجدداً با متخصص یک کلینیک معتبر مشورت کنید و در نهایت تصمیم بگیرید که آیا نیاز به تکرار جلسات هایفوتراپی دارید یا خیر. توجه به این نکته مهم است که هایفوتراپی حتما باید توسط یک متخصص پوست انجام گیرد چون اثرگذاری هایفو، زمانی رضایت بخش خواهد بود که اپراتور با ساختمان کامل پوست و نواحی مختلف صورت، گردن و بدن آشنا باشد تا بتواند انرژی های آلتراسوند را در نقاط هدف متمرکز کند. در غیر این صورت احتمال دارد حتی بعد از گذشت چند ماه نتیجه‌ای از هایفوتراپی خود نگیرید.

از روشهای مکمل استفاده کنید!

برخی از بیماران مشکلات و ضایعات پوستی بسیار زیاد و عمیقی دارند؛ در این شرایط معمولاً متخصص هایفو به آنها توصیه می کند که برای مشاهده اثرات و نتایج رضایت بخش از روش‌های مکمل همراه با هایفوتراپی استفاده کنند. اگر شما هم چند ماه است که هایفوتراپی انجام داده اید اما تاثیری مشاهده نمی کنید می توانید از روش هایی مانند رادیو فرکانس یا تزریق بوتاکس و ژل به عنوان روش های مکمل استفاده کنید تا چین و چروک های عمیق و ضایعات پوستی شدید خود را برطرف نمایید. به این ترتیب مشاهده می کنید که اثرات جوانسازی و کشیدن پوست با روش هایفو نیز به خوبی خود را نشان خواهد داد.

چرا بلافاصله بعد از هایفو صورت تأثیری مشاهده نمی کنم؟

اپلیکاتور های بکار رفته در دستگاه هایفو با ارسال اشعه التراسوند انرژی را از لایه های سطحی پوست گذرانده و بدون آسیب رساندن به سطح روی پوست به لایه هدف در عمق پوست می رسند. زمانیکه انرژی لیزر در نقطه هدف متمرکز می شود به حرارت تبدیل شده و روی عضلات و رشد مجدد کلاژن تاثیر می گذارد. این اثر گذاری در طولانی مدت موجب کشیده شدن پوست و کاهش نشانه های پیری خواهد شد. هایفو صورت به نحوی عمل می کند که انرژی آلتراسونیک در لایه‌های عمیق پوست که چربی ها در آن تجمع یافته اند؛ نفوذ کرده و بافت های مرتبط را تحت تاثیر قرار دهد. هایفوتراپی موجب می‌شود بافت‌ها به یکدیگر بچسبند و با ایجاد یکنواختی موجب لیفتینگ افتادگی پوست در نواحی مختلف صورت و بدن می شود. دستگاه HIFU دقیقا همان لایه از پوست را هدف قرار می‌دهد که جراحان پلاستیک با یک عمل جراحی تهاجمی آن لایه را کشیده و جوان سازی پوست را انجام میدهند. با توجه به اینکه هایفوتراپی یک عمل غیر تهاجمی است و می‌تواند در کشیدن پوست جایگزین عمل جراحی زیبایی شده و برای آب کردن چربی های بدن نیز به جای لیپوساکشن مورد استفاده قرار بگیرد نباید انتظار داشته باشید که نتایج درمان با هایفو بلافاصله بعد از جلسه درمانی مشاهده شود.

آیا هایفوتراپی درد دارد؟

ممکن است برخی کلینیک‌ها هایفوتراپی را به عنوان روشی کاملاً بدون درد تبلیغ کنند که در اصل اینگونه نیست. افراد مختلف آستانه تحمل و حساسیت متفاوتی خواهند داشت و باید این مورد را در نظر گرفت. در این موارد پزشک از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی برای کاهش حساسیت بیمار استفاده می‌کند. همچنین می‌توان از داروهای بی حسی موضعی در محل درمان استفاده کرد.این روش برای اکثر افراد حتی بدون مصرف مسکن ناراحتی ایجاد نخواهد کرد. این روش بی خطرتر از بیهوشی درنظر گرفته می‌شود چراکه عارضه‌ای به دنبال نخواهد داشت. برای مثال بیهوشی می‌تواند باعث چرب شدن پوست پس از جراحی شود.

مراحل انجام هایفوتراپی

پیش از انجام هایفو‌تراپی نیازی به آماده‌سازی خاصی وجود ندارد. فقط اگر آرایش دارید یا از محصولات مراقبت پوست مثل کرم ضد آفتاب استفاده کرده‌اید، باید آن‌ها را پاک کنید.

در طی انجام درمان مراحل زیر طی می‌شوند:

 • پزشک یا تکنسین محل هدف درمان را تمیز می‌کند.
 • ممکن است از کرم بی‌حس کننده‌ی موضعی در محل هدف درمان استفاده شود.
 • پزشک یا تکنسین ژل مخصوصی را روی پوست شما قرار می‌دهد. این ژل مانند لوبریکانت استفاده شده در سونوگرافی است.
 • دستگاه هایفو روی پوست شما قرار گرفته و روند درمانی آغاز می‌شود.
 • با استفاده از مانیتور دستگاه، پزشک یا تکنسین امواج فراصوت را تنظیم می‌کند.
 • امواج فراصوت با پالس‌های کوتاهی به محل هدف فرستاده می‌شوند. جلسه‌ی درمانی بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.
 • دستگاه از روی پوست برداشته می‌شود.

در زمان ارسال امواج فراصوت ممکن است سوزن سوزن شدن یا گرمای خفیفی را احساس کنید. برای حل مشکل می‌توانید پیش از جلسه از داروهای مسکن استفاده کنید. البته قبل از انجام این کار با پزشک خود مشورت کنید.

بعد از اتمام جلسه درمانی می‌توانید بلافاصله به خانه یا محل کار رفته و به انجام کارهای روزمره خود مشغول شوید.

چه تعداد جلسه برای هایفوتراپی صورت لازم است؟

بر خلاف بسیاری از روشهای غیر جراحی جوانسازی صورت (مانند لیزر) که نیاز به چندین جلسه درمانی وجود دارد، در هایفو تراپی، تنها یک جلسه کافی است. البته در برخی از افراد ممکن است به جلسه دوم نیز نیاز باشد.

مدت زمان انجام هایفو صورت – هایفو تراپی صورت : تقریبا 30 تا 90 دقیقه
تغییرات ایجاد شده در صورت: بخشی از تغییرات بلافاصله بعد از انجام کار دیده می شود و بخش دیگر تغییرات به مرور و بعد از 3 ماه مشاهده می شود
بیهوشی: هایفو صورت نیاز به بیهوشی ندارد و در اغلب اوقات نیز بدون نیاز به بیحسی انجام می شود
دوره بهبوده: هایفو صورت دوره بهبودی ندارد
تعداد جلسات درمان: یک جلسه جهت هایفو صورت کافیست ( به ندرت ممکن است 2 جلسه نیاز باشد)
ماندگاری نتیجه: حدود 1 سال ( هایفو صورت برحسب شلی و قوام بافتهای صورت ممکن است در برخی افراد ماندگاری 6 ماهه باشد و در برخی افراد بیش از 1 سال ماندگار باشد).

هزینه هایفوتراپی

هزینه‌ی هایفوتراپی بسیار کمتر از لیفت صورت است. این که دقیقاً هزینه‌ی درمان چقدر می‌شود، بسته به وضعیت پوست و تعداد جلسات درمانی دارد؛ ما در لایم لانژ جهت رفاه حال مشتریان آفرهای ویژه در نظر میگیریم.

فهرست