لوگو لایم لانژ

بنزوئیل پراکسید (benzoyl peroxide) چیست؟

بنزوئیل پراکسید یک داروی عالی برای درمان آکنه است. همچنین به عنوان BPO شناخته می شود و در هر دو نوع پاک کننده های نیاز به نسخه و بدون نسخه، ژل ها و کرم های ساخته شده از غلظت های 2 تا 10 درصد موجود است. از نظر فنی، بنزوئیل پراکسید یک پراکسید سنتز شده است. واقعیت این است که بنزوئیل پراکسید یک داروی مورد توجه است که در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد.

بنزوئیل پراکسید (benzoyl peroxide)

بنزوئیل پراکسید چگونه برای مبارزه با آکنه عمل می کند؟

بر روی بنزوئیل پراکسید به خوبی مطالعه شده و ثابت شده است که تعداد و شدت ضایعات آکنه را به دو روش کاهش می دهد:

  • بنزوئیل پراکسید باکتری کش است

به این معنی که باکتری های ایجاد کننده آکنه به نام Cutibacterium acnes (که قبلا P. acnes نامیده می شد) را با اکسید کردن پروتئین های باکتریایی از بین می برد. برخلاف آنتی‌بیوتیک‌ها، این باکتری مانند تمام آنتی‌بیوتیک‌های مورد استفاده برای درمان آکنه مقاومتی در برابر بنزوئیل پراکسید ایجاد نکرده است. غلظت های پایین تر بنزوئیل پراکسید به اندازه غلظت های بالاتر در از بین بردن باکتری های عامل آکنه موثر است. غلظت های کمتر نیز برای پوست های حساس کمتر تحریک می شود.

  • بنزوئیل پراکسید یک کراتولیتیک و کمی “سبوستاتیک” است.

به این معنی که جوش های سرسیاه و انسداد کراتین در منافذ را از بین می برد و می تواند تولید چربی پوست را کاهش دهد. همچنین روغن موجود در منافذ شما را تغییر می دهد تا احتمال ایجاد جوش کمتر شود. بنزوئیل پراکسید می تواند به کاهش التهاب و قرمزی ناشی از ضایعات التهابی آکنه کمک کند.

درمان آکنه با بنزوئیل پراکسید

بنزوئیل پراکسید برای چه نوع آکنه ای مفید است؟

با توجه به تنوع آکنه ها بنزوئیل پراکسید قادر به رفع همه ی انواع آکنه نیست، در ادامه به معرفی موارد موثر آن می پردازیم.

انواع آکنه

بنزوئیل پراکسید برای جوش های آکنه

بنزوئیل پراکسید برای درمان جوش بسیار عالی است. اینها ضایعات التهابی آکنه ولگاریس هستند که شایع ترین نوع آکنه است. آکنه ولگاریس التهابی با پوسچول، کیست، پاپول قرمز و ندول مشخص می شود. باکتری مولد آکنه به نام C. acnes نقش زیادی در ایجاد جوش دارد و بنزوئیل پراکسید بهترین داروی موضعی برای از بین بردن این باکتری و در نتیجه از بین بردن آکنه است.

بنزوئیل پراکسید برای آکنه کیستیک

آکنه کیستیک شکل عمیق آکنه التهابی است. کیست های عمیق می توانند بسیار بزرگ و زخمی شوند. اغلب این کیست ها به سطح پوست نمی رسند تا تبدیل به پوسچول شوند اما با چرک پر شده و پوست اطراف آن بسیار ملتهب است. بنزوئیل پراکسید به کنترل باکتری های ایجاد کننده آکنه در منافذ کمک می کند، اما این نوع آکنه باید توسط متخصص پوست درمان شود.

بنزوئیل پراکسید برای جوش های سرسیاه و سرسفید

دانه های سر سیاه و سر سفید را کومدون می گویند. آنها ضایعات غیرالتهابی آکنه ولگاریس هستند و نمایانگر سوراخ هایی در منافذ هستند. بنزوئیل پراکسید هم کراتولیتیک است، به این معنی که شاخه ها را می شکند و هم سبوستاتیک است، به این معنی که سبوم را کاهش می دهد تا به شکستن شاخه ها کمک کند. این دو مزیت بنزوئیل پراکسید کومدون ها را برای کمک به بهبود آکنه هدف قرار می دهد.

بنزوئیل پراکسید برای اسکار آکنه (جای زخم آکنه)

بنزوئیل پراکسید با درمان ضایعات آکنه، برای جلوگیری از ایجاد اسکار به کاهش اسکار آکنه کمک می کند. در واقع ضایعات آکنه کوچکتر و کمتر مساوی با کمتر شدن اسکار آکنه است.

بنزوئیل پراکسید چقدر سریع برای درمان آکنه عمل می کند؟

بنزوئیل پراکسید به سرعت برای درمان آکنه عمل می کند و در کمتر از یک هفته شاهد نتایج خواهید بود. به جوش های سرسیاه، سرسفید و آکنه قرمز کمک می کند. در واقع، پس از استفاده از بنزوئیل پراکسید دو بار در روز به مدت 2 هفته، باکتری های ایجاد کننده آکنه ممکن است تا 98٪ و اسیدهای چرب تحریک کننده منافذ در سبوم تا 50٪ کاهش یابد. زمانی که صحبت از درمان آکنه به میان می آید، بنزوئیل پراکسید بسیار قدرتمند است.

چگونه از بنزوئیل پراکسید برای درمان آکنه استفاده می کنید؟

کرم های آکنه با بنزوئیل پراکسید بهتر است در یک لایه نازک برای پوست مستعد آکنه استفاده شود. اشکال مختلف بنزوئیل پراکسید فرکانس های کاربرد متفاوتی دارند. متخصص پوست اغلب توصیه می کند در صورت امکان از داروهای موضعی بنزوئیل پراکسید دو بار در روز استفاده شود. با این حال، یک بار در روز ممکن است کافی باشد. این به شما این امکان را می دهد که BPO را با برخی دیگر از مواد مهم دیگر مراقبت از پوست برای مبارزه با آکنه جایگزین کنید که همزمان با پراکسید بنزوئیل مانند رتینول، کار نمی کنند.
شوینده های صورت و بدن با بنزوئیل پراکسید برای درمان آکنه صورت و بدن عالی هستند. هنگامی که از آن استفاده می کنید، معمولاً غلظت بیشتری از ماده فعال را انتخاب کنید زیرا مقداری از دارو از روی پوست شسته می شود و مقدار باقی مانده روی پوست کمتر متمرکز می شود.

آیا باید جوش ها را با بنزوئیل پراکسید درمان کنیم؟

این مشکلی ندارد که فقط جای جوش ها را بشناسید، اما در حالت ایده آل می خواهید تمام ناحیه مستعد آکنه را درمان کنیم تا از ایجاد جوش های جدید جلوگیری کنیم. این به این دلیل است که بنزوئیل پراکسید با از بین بردن باکتری های ایجاد کننده آکنه و تغییر سبوم به کاهش ضایعات آکنه جدید کمک می کند تا منافذ را کمتر تحریک کنند. افراد زیادی با بسیاری از ضایعات جدید آکنه دست و پنجه نرم می کنند، و نیاز است تا کل ناحیه مستعد آکنه را درمان کنند تا زمانی که آکنه خود را کنترل کنند. پس از بهبود آکنه همچنینمی توان از بنزوئیل پراکسید برای درمان جوش های گاه به گاه استفاده کرد.

برای درمان آکنه چه ترکیبات مراقبت از پوست را می توانید با بنزوئیل پراکسید ترکیب کنید؟

بنزوئیل پراکسید را می توان با اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک، گوگرد و آنتی بیوتیک های موضعی استفاده کرد. همچنین بنزوئیل پراکسید را می توان با آداپالن که یک رتینوئید مصنوعی است نیز ترکیب کرد.

چه موادی را نباید با بنزوئیل پراکسید ترکیب کرد؟

رتینوئیدهای غیر از آداپالن، مانند رتینول و ترتینوئین، توسط بنزوئیل پراکسید غیرفعال می شوند. بنزوئیل پراکسید نیز معمولاً زمانی که فردی از آکوتان/ایزوترتینوئین استفاده می کند به دلیل افزایش خطر تحریک پوست ناشی از آن دارو توصیه نمی شود. بنزوئیل پراکسید نباید با هیدروکینون یا داپسون ترکیب شود زیرا این ترکیب می تواند باعث تحریک و لک شدن پوست شود.

عوارض جانبی بنزوئیل پراکسید چیست؟

بنزوئیل پراکسید می تواند باعث تحریک پوست، قرمزی، لایه برداری و حساسیت به نور شود. این خطر با قدرت های بالاتر BPO بدتر است و غلظت های پایین تر را به نقطه شروع منطقی تبدیل می کند. اگر تحریک ایجاد شود، پوست معمولاً در چند هفته تنظیم می شود، اگرچه برخی از افراد دچار گزش، خارش و تورم می شوند و نمی توانند بنزوئیل پراکسید را تحمل کنند. بنزوئیل پراکسید همچنین می‌تواند پوست تحت درمان را حساس‌تر به آفتاب کند، بنابراین یافتن یک ضد آفتاب مناسب برای آکنه برای محافظت از پوست درمان‌شده مهم است.

عوارض بنزوئیل پراکسید

پنج نکته مفید برای کمک به پوست شما در تحمل بنزوئیل پراکسید

  1. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی از کرم ضد آفتاب معدنی خالص با طیف وسیع استفاده کنید.
  2. هر روز از یک مرطوب کننده مناسب برای آکنه (مانند کرم مرطوب کننده صورت روزانه من برای پوست های چرب) روی پراکسید بنزوئیل خود استفاده کنید.
  3. شروع با بنزوئیل پراکسید با قدرت پایین تر مانند کرم درمان آکنه با بنزوئیل پراکسید 5٪.
  4. از پاک کننده های خشن که بیش از حد پوست شما را خشک می کنند و منجر به سوزش می شوند، خودداری کنید.
  5. قبل از افزودن سایر محصولات لایه بردار مانند رتینول یا اسید گلیکولیک، چند هفته به پوست خود فرصت دهید تا خود را با بنزوئیل پراکسید تنظیم کند – یا برعکس بسته به اینکه کدامیک از قبل در روال مراقبت از پوست شما هستند.

نکته: توجه داشته باشید، BPO را دقیقاً در کنار چشم‌ها، دهانه بینی، لب‌ها یا در دهان خود قرار ندهید زیرا باعث تحریک غشاهای مخاطی می‌شود (همان نوع پوستی که در دهان، بینی و چشم‌های خود دارید).

مشکلات پوستی حساس که ممکن است هرگز بنزوئیل پراکسید را تحمل نکنند چیست؟

بدانید که برخی از انواع پوست نسبت به بنزوئیل پراکسید بسیار حساس هستند. این شامل:

  • افرادی که دارای روزاسه اریتماتوتلانژکتاتیک بسیار حساس نوع 1 هستند
  • بیماران اگزما
  • کسانی که با درماتیت سبورئیک دست و پنجه نرم می کنند.

بیشتر عدم تحمل بنزوئیل پراکسید به دلیل تحریک است. به ندرت، یک فرد ممکن است به بنزوئیل پراکسید نیز حساسیت پیدا کند، اگرچه آلرژی بسیار نادر است. افراد حساس به BPO حتی غلظت کم یا قرار گرفتن کمتر در معرض بنزوئیل پراکسید روی پوست خود را تحمل نمی کنند. نکته مهم، واکنش آلرژیک به BPO غیر معمول است و با 5 نکته بالا می توان بر اکثر واکنش های تحریک کننده غلبه کرد.

قبل از استفاده از بنزوئیل پراکسید حتما باید بدانید

بنزوئیل پراکسید پارچه را سفید می کند! این بدان معنی است که شما نمی خواهید بنزوئیل پراکسید را روی حوله های حمام رنگی پاک کنید. بنزوئیل پراکسید همچنین لباس‌ها را سفید می‌کند، از جمله زمانی که هنگام تعریق روی لباس‌تان می‌آید. همچنین اگر آن را در شب بمالید، روبالشی شما را سفید می کند. توصیه می کنم هنگام استفاده از بنزوئیل پراکسید از حوله حمام و ملحفه سفید استفاده کنید. همچنین اگر روی پوست زیر یا مجاور لباس رنگی شما بنزوئیل پراکسید وجود دارد، پوشیدن لباس رنگی مورد علاقه خود را توصیه نمی کنم.

بنزوئیل پراکسید بهتر است یا اسید سالیسیلیک. آیا می توانید آنها را با هم برای درمان آکنه استفاده کنید؟

اسید سالیسیلیک و بنزوئیل پراکسید، دو داروی شناخته شده و موثر برای مبارزه با آکنه بدون نسخه هستند. هر دوی آنها برای درمان آکنه بسیار خوب عمل می کنند زیرا، هر دو به حذف سلول های مرده که منافذ شما را می بندند، کمک می کنند، بنزوئیل پراکسید باکتری های عامل آکنه را از بین می برد و اسید سالیسیلیک بهترین ماده برای نفوذ عمیق در منافذ روغنی است.

شما می توانید این داروها را با هم برای مزایای افزایشی استفاده کنید! اسید سالیسیلیک به همه محصولات موضعی کمک می کند تا بهتر به منافذ روغنی نفوذ کنند. بنزوئیل پراکسید ماده ای است که برای از بین بردن باکتری های عامل آکنه استفاده می شود. این داروهای آکنه با هم بهتر از آنها به تنهایی کار می کنند.

هم بنزوئیل پراکسید و هم اسید سالیسیلیک می‌توانند تحریک‌کننده باشند، بنابراین توصیه ما این است که «آهسته و کم شروع کنید». اگر فکر می کنید پوست شما ممکن است حساس باشد، با یک ماده شروع کنید و به آرامی ماده دوم را اضافه کنید.  معمولا توصیه ما پاک کننده درمان آکنه حاوی 2٪ اسید سالیسیلیک کامل (بالاترین غلظت مجاز) به همراه اسید گلیکولیک است. با آن و کرم مرطوب کننده صورت روزانه شروع کنید. هنگامی که مطمئن شدید پوست شما این پاک کننده را تحمل می کند، سپس کرم درمان آکنه بنزوئیل پراکسید 5% را اضافه کنید. مرطوب کننده روزانه را روی آن بمالید.

بنزوئیل پراکسید، اسید سالیسیلیک و اسید گلیکولیک را می توان با هم برای درمان جوش ها و جوش های سرسیاه آکنه استفاده کرد؟

دکتر سینتیا بیلی متخصص پوست می گوید من این 3 ماده برای مبارزه با آکنه را برای سالها در مطب پوستم ترکیب کرده ام. مهم است که آهسته شروع کنید و همیشه از یک مرطوب کننده سازگار با آکنه برای جلوگیری از خشکی و تحریک استفاده کنید، در حالی که آکنه شما به این سه ماده قدرتمند پاسخ می دهد.

پاک کننده های بنزوئیل پراکسید بهترین راه برای درمان آکنه سینه و پشت

استفاده از کرم ها روی پوست سینه و پشت مشکل است. در عوض، از پاک کننده های دارویی استفاده کنید. پاک کننده 10% بنزوئیل پراکسید فومینگ را می توان با پارچه دوش سالوکس استفاده کرد. پس از شستشوی کف پاک کننده از روی پوست در حمام، داروی بنزوئیل پراکسید دارویی برای درمان آکنه باقی می‌ماند (و پارچه سفیدکننده، بنابراین سفید بپوشید). برای درمان نوع رایج آکنه پشت و قفسه سینه به نام فولیکولیت پیتیروسپوروم، می‌توانید آن را با پاک‌کننده فومینگ روی جایگزین کنید.

در صورت بارداری یا شیردهی می توان از بنزوئیل پراکسید استفاده کرد؟

باید بگویم نه. در حالی که حداقل جذب سیستمیک BPO در بدن وجود دارد، مشخص نیست که آیا بنزوئیل پراکسید برای استفاده در دوران بارداری یا شیردهی بی خطر است یا خیر. لازم است بگویم که در دوران بارداری و شیردهی باید از مصرف BPO خودداری شود، مگر اینکه توسط پزشک معالج شما تجویز شود.

نتیجه نهایی درمان آکنه با بنزوئیل پراکسید چیست؟

ثابت شده است که بنزوئیل پراکسید باکتری های عامل آکنه را بهتر از هر آنتی بیوتیک موضعی از بین می برد. همچنین به از بین بردن جوش های سر سیاه کمک می کند و بدون نسخه در دسترس است. این دارو با بسیاری از داروهای مهم دیگر آکنه مانند اسید سالیسیلیک ترکیب می شود. سوزش پوست شایع ترین مشکل بنزوئیل پراکسید است و می توان آن را با شروع کم و آهسته و با استفاده از یک مرطوب کننده مناسب آکنه برای جلوگیری از خشکی پوست کنترل کرد.

نتیجه رفع جوش و آکنه 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست