لوگو لایم لانژ

تزریق بوتاکس | قیمت، مزایا و عوارض

شاید بتوان ادعا کرد تزریق بوتاکس یکی از پرطرفدارترین و متداولترین روش ها برای جوانسازی پوست و از بین بردن چین و چروک‌ها است. این روش سابقه‌ی ۵۰ ساله دارد؛ اما به کارگیری آن برای خلاص شدن از خطوط عمیق روی پوست و چروک ها نزدیک به ۱۵ سال است که رواج پیدا کرده است.

بوتاکس چیست؟

خب قبل از هر چیز باید بدانیم که بوتاکس چیست، بوتاکس دارو از سم بوتولونیوم نوع A ساخته شده که به صورت موقتی باعث فلج شدن عضلات می‌شود که از طریق تزریق آن این کار صورت می گیرد. لازم به ذکر است که منشا اصلی ایجاد چین و چروک‌های متحرک صورت، حرکت عضلات است. پس اگر آن‌ها را فلج کنیم، خطوط صورت هم محو می‌شوند.

آیا تزریق بوتاکس خطرناک نیست؟

تزریق بوتاکس از جمله روش‌های کم‌تهاجمی جوانسازی پوست است و به عنوان روشی ایمن و موثر برای از بین بردن خطوط ظریف و همچنین چین و چروک‌های اطراف چشم بیشترین کاربرد را دارد. البته برای رفع خطوط بقیه‌ی بخش‌های صورت مثل خط اخم یا خطوط افقی پیشانی هم می‌توان از طریق تزریق بوتاکس به پیشانی اقدام کرد.

بوتولینوم نوع Aچیست؟

گفتیم که بوتاکس از سم بوتولینوم نوع A تشکیل شده است، ببوتولینوم نوع A که، نوعی ماده‌یِ سمی برای اعصاب یا نوروتوکسین است که می‌تواند عملکرد اعصاب را به طور موقت از کار بیندازد. عضلات ارادی در صورتی منقبض می‌شوند که پیام انقباض از طرف مغز و از طریق اعصاب حرکتی به آن‌ها برسد. در صورتی که در محل عضله، سم بوتولونیوم وجود داشته باشد، عملکرد عصب حرکتی مختل شده و عضله فلج می‌شود.

نحوه تشکیل سم بوتولینوم

بوتولینوم به صورت طبیعی توسط باکتری کلستردیوم بوتولینوم تولید می‌شود. در حالتی که بوتولینوم توسط باکتری تولید شود، یکی از کشنده‌ترین سم‌های تولید شده در طبیعت به شمار می‌رود. برای یک انسان ۷۰ کیلوگرمی، تنها ۷۰ میلی‌گرم از این سم می‌تواند کشنده باشد. بوتولینوم همان سمی است که در صورت نجوشاندن غذاهای کنسروی، باعث بوتولیسم می‌شود که بیماری‌ کشنده‌ای است. اما جای نگرانی نیست در بوتاکس میزان این سم بسیار ناچیز بوده و خطری برای شما ایجاد نمی کند.

آیا تزریق بوتاکس ایمن است؟

جای نگرانی نیست! سم بوتولونیوم استفاده شده در داروی بوتاکس، خطرات سم اصلی که توسط باکتری تولید می‌شود را ندارد. در ضمن تنها زمانی این سم کشنده است که وارد گردش خون ما شود. اما در استفاده‌ های درمانی بوتاکس، تنها به صورت موضعی از این سم استفاده می‌شود.

لازم به ذکر است تمام سازمان های نظارتی درمان و سلامت نظیر سازمان FDA، وزارت بهداشت ایران و … تزریق بوتاکس را برای استفاده‌های درمانی یا جوانسازی پوست، ایمن و بی‌خطر می دانند. ولی حتما به نکات زیر توجه کنید:

 • از شروع استفاده از بوتاکس در کشور آمریکا، از سال 1989 تا سال 2004 تنها 43 نفر بعد از تزریق بوتاکس دچار عوارض جانبی شدید شدند. 19 نفر از این افراد، به دلیل مشکلات زمینه‌ای دچار عوارض شده بودند و مشکلات پیش آمده ارتباطی با تزریق بوتاکس نداشته است.
 • براساس مطالعات ، تنها 3 درصد از بزرگسالانی که تزریق بوتاکس دریافت می‌کنند، دچار عوارض جانبی شدید می‌شوند. در بسیاری از این موارد علت بروز عوارض، تزریق دارو به دست افراد غیرپزشک یا استفاده از مواد نامناسب است.
 • طبق پژوهش‌های انجام شده، خطرات تزریق بوتاکس به منظور زیباسازی و جوانسازی پوست، به شدت کمتر از عوارض بوتاکس در موارد استفاده‌های درمانی است. در آمار ذکر شده تقریباً تمام کسانی که دچار عوارض حاد شده بودند، تزریق‌های درمانی بوتاکس را دریافت کرده بودند. در مورد کاربردهای بوتاکس در ادامه مفصل صبحت کرده‌ایم.
 • دوز بوتاکس استفاده شده برای خطوط پوستی بسیار کم و بی‌خطر است. در استفاده‌های درمانی بوتاکس، از دوزهای بالاتری استفاده می‌شود؛ برای همین احتمال وقوع عوارض جانبی بیشتر است.

لطفا در آرایشگاه ها بوتاکس نکنید!!!

حتماً برای تزریق بوتاکس به مراکز معتبر درمانی مراجعه کنید و زیرنظر یک متخصص زیبایی این کار را انجام دهید. استفاده از این دارو از نظر وزارت بهداشت و درمان کشور، تنها توسط پزشکان متخصص و دوره دیده مجاز است و باید در مراکز درمانی مانند کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها انجام شود. تزریق بوتاکس در مراکز غیردرمانی مانند آرایشگاه‌ها و توسط افراد غیرپزشک می‌تواند عواقب بدی برای شما به همراه داشته باشد. چراکه ممکن است:

 • در این مراکز معمولاً از بوتاکس‌های غیراستاندارد و بدون مجوز استفاده می‌شوند. چون تهیه بوتاکس فقط توسط پزشکان یا با نسخه‌ی پزشک ممکن است، افراد غیرپزشک مجبورند که از بوتاکس‌های قاچاقی استفاده کنند. داروهای قاچاق می‌تواند موجب بروز عوارضی مانند واکنش‌های حاد آلرژیک شوند.
 • احتمال بروز عوارض جانبی مانند افتادگی پلک، عدم تقارن یا ایجاد دو بینی، در صورت تزریق بوتاکس در مراکز غیردرمانی بیشتر است. به علاوه در صورتی که دچار عوارض حاد بشوید، افراد غیرپزشک توان درمان و رفع مشکلات احتمالی را ندارند.

همچنین در مورد انتخاب مرکز درمانی تزریق بوتاکس هم باید دقت کنید. تزریق بوتاکس توسط پزشکان کم‌تجربه و پزشکانی که دوره‌های لازم برای این کار را ندیده‌اند، می‌تواند خطرناک باشد یا نتایج مطلوبی را حاصل نکند.

تزریق بوتاکس در لایم لانژ

لایم لانژ یکی از مجهز‌ترین و بهترین کلینیک‌های تهران واقع در سعادت آباد است.که با بهره‌گیری از کادر درمانی حرفه ای، پزشکان مجرب و متخصص و همچنین مرغوب‌ترین ابزار، وسایل و داروهای درمانی، همواره تلاش می کند که بهترین نتایج را به زیباجویان خود هدیه دهد. در لمون کلینیک تمامی پزشکانی که تزریق بوتاکس انجام می‌دهند، دوره‌های لازم را گذرانده و صلاحیت انجام این کار را دارند. به منظور تایید صحبت های فوق می توانید از نظرات زیباجویانی که به این مرکز مراجعه نموده اند استفاده نمایید.

تاریخچه استفاده از بوتاکس، تاییدیه‌ها و برندها

بوتولونیوم نوع A اولین بار توسط یک چشم پزشک به نام آلن اسکات برای درمان بلفارواسپاسم (اختلال انقباضی پلک) و سایر اختلالات عضلانی چشم مورد استفاده قرار گرفت. این کاربرد بوتاکس در سال ۱۹۸۹ توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) تایید شد.

آلن اسکات متوجه شد که در زمان درمان اختلال انقباضی پلک، شیارهای عمیقی که بین دو ابرو (خط اخم) قرار دارند به طور کامل ناپدید می‌شوند. در نهایت در سال ۲۰۰۲ سازمان FDA استفاده از  بوتولونیوم نوع A برای از بین بردن خطوط بین ابروها را تایید کرد. در سال ۲۰۱۳، استفاده از بوتاکس برای درمان چین و چروک‌های طرفین چشم‌ها (خطوط پنجه کلاغی) هم مورد تایید FDA قرار گرفت.

در سال ۲۰۱۶ بیش از ۴.۵ میلیون نفر از بوتاکس برای از بین چین و چروک‌های صورت استفاده کرده بودند. در سال‌های اخیر هم تزریق بوتاکس در صدر جدول روش‌های جوانسازی پوست جا خوش کرده است.

بوتاکس چگونه عمل می کند؟

به طور معمول، اعصاب شما پیام های الکتریکی را به ماهیچه های شما می فرستند تا زمانی که شما می خواهید، حرکت کنند. این پیام ها از طریق یک ماده شیمیایی به نام استیل کولین از اعصاب به ماهیچه ها می رسد. اما اگر مبتلا به ام اس هستید، این بیماری به اعصاب آسیب می رساند و این سیگنال ها را از همگام سازی خارج می کند و باعث می‌شود ماهیچه‌های شما منقبض شوند و زمانی که شما نمی‌خواهید حرکت کنند.

سم بوتولینوم، استیل کولین را مسدود می کند که به عضلات اجازه می دهد تا شل شوند. این کار حرکت و استفاده از اندام‌هایتان را آسان‌تر می‌کند و هرگونه سفتی و دردی را که ممکن است احساس کنید کاهش می‌دهد.

مراحل تزریق بوتاکس و نحوه درمان در این روش

سم بوتولینوم با یک سوزن بسیار ظریف به عضله تزریق می شود. برای دریافت یان درمان باید حتما به پزشک مراجعه کنید. این دارو در سراسر بدن حرکت نمی کند، بنابراین پزشک چندین تزریق در ابتدا انجام می دهد. قسمتی که آنها را دریافت می کنید بستگی به این دارد که کدام عضلات بیشترین دردسر را برای شما ایجاد می کنند.

اگر ماهیچه‌ها کوچک یا به سختی قابل دستیابی هستند، پزشک ممکن است نیاز به ضبط سیگنال‌های الکتریکی از آنها داشته باشد تا مطمئن شود که عضلات مناسب را درمان می‌کند. این دارو معمولاً احساس سوزش ندارد، اما برخی افراد درد جزئی ناشی از تزریق را گزارش می‌کنند که معمولا به سرعت از بین می رود.

معمولا پس از 1 تا 2 هفته متوجه خواهید شد که دارو شروع به کار می کند. عضلات شما باید شروع به شل شدن کنند. یک دوز معمولا برای 2 تا 6 ماه موثر است. بنابراین ممکن است مجبور شوید برای تزریق بیشتر به پزشک مجددا مراجعه کنید تا تاثیر درمن حفظ شود.

محدودیتی برای اینکه چه مقدار سم بوتولینوم می توانید به طور همزمان دریافت کنید وجود دارد. بنابراین زمانی که اسپاستیک بر بسیاری از عضلات شما تأثیر می گذارد یا زمانی که عضلات اسپاستیک بزرگ هستند، مانند عضلات پاها، ممکن است انتخاب خوبی برای شما نباشد. در نهایت پزشک علائم شما را پیگیری می کند تا ببیند آیا درمان موثر است یا خیر.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس چیست؟

اگرچه سم بوتولینوم تهدیدکننده حیات است اما دوزهای کم آن مانند آن‌هایی که در بوتاکس استفاده می‌شوند بی‌خطر است. طبق آمار ها، تنها 36 مورد از عوارض جانبی بوتاکس در زیبایی بین سال‌های 1989 تا 2003 به سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) گزارش ‌شده است. زیرا دوزها معمولاً بسیار كم هستند.

مطالعه‌ای در سال 2005 نشان داده که عوارض جانبی بیشتر در حیطه‌ی درمان بیماری‌ها گزارش‌شده است. این ممکن است مربوط به بیماری‌های زمینه‌ای و یا نیاز به دوزهای بالاتر بوتاکس باشد. با این‌ وجود، خطر کلی بسیار پایین است و بوتاکس به‌ طور کلی بی‌خطر تلقی می‌شود.

مهمترین توصیه ما به شما این است که برای تزریق به پزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنید. اگر تزریقات مطابق با استانداردهای FDA نباشد و یا توسط پزشک باتجربه تزریق نشود، احتمالاً تزریق آن همراه با عوارض جانبی شدیدی خواهد بود.

بعد از تزریق بوتاکس معمولا علائمی نظیر ضعف در عضله و عضلات نزدیک به آن احساس می کنید و یا ممکن است شما را از استفاده از آن قسمت‌های بدنتان باز دارد. این مشکل زیاد دوام نمی آورد.
مورد نادر دیگری که گزارش شده، این است که برخی از افراد 1 هفته پس از تزریق، علائمی شبیه آنفولانزا پیدا می کنند که معمولاً فقط حدود یک روز طول می کشد.

عوارض اصلی این روش جوانسازی شامل سردرد، درد و علایم مشابه با سرما خوردگی می‌شود. در موارد نادر، افتادگی ابرو یا پلک ممکن است مشاهده شود. یکی از موارد مهمی که باید پیش از تزریق بوتاکس توسط پزشک بررسی شود، احتمال افتادگی پلک است که در ۵ درصد از افراد دیده می‌شود. اگر تزریق به دست پزشک متخصص و باتجربه صورت بگیرد، عارضه‌ای بسیار نادر خواهد بود. عوارضی که در این پاراگراف ذکر کردیم نادر اند و به مرور زمان برطرف می‌شوند.

در موارد بسیار نادر، امکان پخش شدن سم بوتاکس در بدن وجود دارد. در صورتی که از چند ساعت تا چند هفته بعد از بوتاکس، هر کدام از علائم زیر را تجربه کردید با پزشک تماس بگیرید:

 • ضعف عضلانی
 • مشکلات بینایی
 • دشواری در تکلم یا بلع
 • مشکلات تنفسی
 • از دست دادن کنترل ادرار

بعد از تزریق بوتاکس چه زمانی باید با دکترم تماس بگیرم؟

 • اگر فکر می کنید که دارو موثر نیست. (اما حداقل 2 هفته بعد از تزریق صبر کنید.)
 • اگر عوارض جانبی دارید که فکر می کنید ممکن است مربوط به بوتاکس باشد.
 • زمانی که اثرات دارو از بین برود.

کاربردهای بوتاکس

بوتاکس بیشتر به عنوان فرآورده‌ای تزریقی برای درمان چین و چروک‌ها و خطوط صورت شناخته می‌شود. به طور کلی کاربردهای بوتاکس را می‌توان به دو دسته‌ی زیبایی و درمانی تقسیم کرد.

کاربردهای زیبایی

 • درمان چین و چروک‌های طرفین چشم‌ها که به چین‌های پنجه کلاغی معروف است؛
 • محو کردن خط اخم (بین دو ابرو)؛
 • رفع خطوط افقی پیشانی؛
 • از بین بردن چروک‌های گردن؛
 • بالا بردن گوشه‌های لب؛
 • بالا بردن نوک بینی.

کاربردهای درمانی

 • افتادگی پلک
 • پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
 • میگرن مزمن
 • اسپاسم عضلات گردن
 • مثانه‌ی پرکار یا بیش فعال
 • تعریق بیش از حد (هایپرهیدروز)
 • برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی (سربرال پالزی)

کاربرد های پیشرفته تزریق بوتاکس

در بالا به یکسری از موارد تزریق بوتاکس اشاره شد اما به طور دقیق موارد تزریق بوتاکس شامل:

 • رفع چین و چروک های صورت
 • مواردی که انقباض بیش از حد عضله مشکل ساز باشد مانند اسپاسم عضالات دست و پا که موجب گرفتگی می شود و یا اسپاسم عضلات در سر و صورت که باعث ایجاد و یا تشدید سردرد های میگرنی می شود.
 • اصلاح گامی اسمایل یا لبخند لثه ای
 • کنترل و کاهش تعریق (کف دست و زیر بغل)

بوتاکس پیشرفتهتکنیک های بوتاکس پیشرفته

تکنیک های بوتاکس پیشرفته یا Advanced Botox نیاز به اطلاعات و درک دقیق آناتومی و فیزیولوژی ماهیچه های صورت و البته تجربه پزشک آموزش دیده در این زمینه دارند.

تکنیک های پیشرفته بوتاکسآیا تزریق بوتاکس باعث مصنوعی شدن چهره می شود؟

برای تزریق بوتاکس، هدف این است که چین های دینامیک صورت، تا حدی کاهش یابد که صورت را ماسکه نکند و حرکات نرمال صورت را حفظ نماید. اگر بیش از حد بوتاکس به صورت تزریق شود، چهره غیر طبیعی شده و بخشی از صورت ماسکه خواهد شد. اگر قصد دارید ظاهر طبیعی تر داشته و حرکت نرمال صورت خود را حفظ کنید می تواند از پزشکتان بخواهید روش بیبی بوتاکس را انتخاب کند.

دسته بندی چین های صورت

چین هایی که در صورت هستند به دو دسته تقسیم می شوند:

 • چبن های دینامیک که در حالت عادی وجود ندارند و با حرکت عضلات صورت ایجاد می شوند.
 • چین های استاتیک این چین ها در صورت وجود دارند بدون اینکه عضلات صورت به کار گرفته بشوند وجود دارند.معمولا این نوع چین ها در افراد مسن تر وجود دارند.

چین های دینامیک به خوبی به وسیله تزریق بوتاکس برطرف می شوند ولی درچین های استاتیک این اتفاق نمی افتد. چین های استاتیک تغییری پایدار در پوست ایجاد می کنند وبا ضعیف کردن عضله ما نمی توانیم کاملا این چین ها را برطرف کنیم ولی میتوانیم تا حدودی ان را بهتر کنیم. بهتر است درچین های دینامیک از بوتاکس استفاده کنیم.

اگر به عنوان پیشگیری استفاده کنیم اثر آن تا یکسال هم ممکن است بماند ولی اگر بعد از ایجاد چین استفاده بکنیم اثر ان می تواند حتی از سه ماه هم کمتر شود.

تزیرق بوتاکسفرق بین برند های بوتاکس چیست؟

متاسفانه بسیاری از تفاوت های بین این برند ها که گفته می شود واقعیت ندارند. اینکه گفته می شود اثر انها بیشتر از هم هستن, یا اینکه اگر فلان بوتاکس تزریق کنیم چروک ها بیشتر می شوند واقعیت ندارند. اختلاف اصلی بین غلظت انها است که پزشکی که با غلظت انها اشنا باشد میداند که مثلا بوتاکس 3 تا 4 برابر قوی تر از یک واحد نورونوکس است.

اختلاف آنها این است که هر واحد از برندی برابر از چند واحد از برندی دیگر است مثلا یک واحد بوتاکس معادل 3 تا 4 واحد دیسپورت است و نورونوکس هم به همین صورت است و یک واحد بوتاکس معادل یک واحد نورونوکس است.

بوتاکس برای چه قسمت هایی از صورت استفاده می شود؟

بیشترین جا ناحیه بین دو خط ابرو و خط اخم است واطراف چشم و پیشانی هم استفاده می شود.ولی بوتاکس برای قسمت های دیگری از صورت هم استفاده می شود مثلا برای چانه،چین های اطراف لب، چین های اطراف بینی حتی افتادگی نوک بینی. (بوتاکس می تواند تا حدودی در بعضی از افراد افتادگی نوک بینی برطرف بکند.)

بیبی بوتاکس یا میکرو بوتاکس Baby Botox or Micro-Botox

هرکدام از روشهای جراحی و غیر جراحی که برای زیبایی صورت استفاده می شود استاندارد هایی دارد که برای بدست آوردن نتیجه طبیعی و مناسب باید رعایت شود.

بیبی بوتاکسبیبی بوتاکس یا میکرو بوتاکس، به دوزهای کمی از بوتاکس که به صورت شما تزریق می شود اشاره دارد. هدف بیبی بوتاکس چهره ای است که نرم و جوانتر به نظر برسد برعکس تزریق بوتاکس بروش سنتی که چهره را ماسکه و پلاستیکی میکند. بیبی بوتاکس قصد دارد به صورت شما حجم ببخشد و چین و چروک ها و خطوط ظریف را صاف کند، دقیقاً مانند بوتاکس بروش معمولی و سنتی اما با دوزکمتر. ظاهر طبیعی تر، حفظ حرکت نرمال صورت میتواند از فواید بیبی بوتاکس باشد.

چرا ماندگاری بوتاکس در افراد متفاوت است؟

به طور معمول مدت زمان ماندگاری بوتاكس حدود 2 تا 6 ماه است. در افرادی كه عضلات قوی تری دارند مدت ماندگاری كاهش می يابد و ممكن است حتی به يک ماه هم برسد. بر عكس در افرادی كه عضلات ضعيفتری دارند، ماندگاری بوتاكس می تواند بيش از ٦ ماه باشد. ضمناً برخی از انواع برند بوتولينيوم توكسين (بوتاكس) نسبت به ديگر برندها، در دوزهای مشابه، ماندگاری كمتری دارد.

چه کسانی نمی‌توانند بوتاکس تزریق کنند ؟

تزریق بوتاکس برای افراد زیر توصیه نمی‌شود:

 • خانم‌های باردار و شیرده
 • افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی یا عضلانی
 • وجود عفونت فعال یا تبخال در محل تزریق
 • افرادی که داروهای رقیق‌ کننده خون یا ضد انعقادی استفاده می‌کنند، باید در مورد مصرف این داروها با پزشک مشورت کنند.
 • اگر چین و چروک‌ها خیلی عمیق باشد، ممکن است بوتاکس تاثیر چندانی نداشته باشد. در این حالت هم باید نظر پزشک متخصص را جویا شوید.

ماندگاری اثرات بوتاکس چقدر است؟

به طور کلی اثرات بوتاکس به منظور جوانسازی پوست، بین ۴ تا ۶ ماه پس از تزریق پایدار است. موثرترین عوامل بر ماندگاری اثرات بوتاکس، محل تحت درمان و میزان بوتاکس تزریق شده هستند. به جز این‌ها، عوامل دیگری هم بر پایداری اثرات تاثیر می‌گذارند که شامل موارد زیر است:

 • سن شما
 • میزان الاستیسیته یا انعطاف پذیری پوستتان
 • عمق چین و چروک‌ها یا خطوط پوستی

به طور مثال اگر از بوتاکس برای درمانی چین و چروک‌های بسیار عمیق استفاده کنید، احتمال کامل محو نشدن این خطوط و همچنین احتمال سریع‌تر از بین رفتن اثرات تزریق بوتاکس بیشتر است.

آیا تزریق مداوم بوتاکس باعث افزایش ماندگاری اثرات می‌شود؟

با هربار تزریق بوتاکس، ممکن است ماندگاری اثرات هم بیشتر شود. بوتاکس باعث فلج شدن عضلات می‌شود؛ پس برای ۴ تا ۶ ماه نمی‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اگر عضله‌ای در بدن مورد استفاده قرار نگیرد، به مرور تحلیل رفته و کوچک می‌شود. به همین علت ممکن است که به مرور زمان، فواصل تمدید تزریق طولانی‌تر شوند.

هر چند وقت یکبار می‌توان بوتاکس کرد؟

در مورد این مسئله باید با پزشک مشورت کنید. به طور کلی تزریق بوتاکس در فواصل کوتاه‌تر از سه ماه توصیه نمی‌شود. چون در این صورت ممکن است بدن شما به سم بوتولونیوم مقاوم شده و دیگر به درمان پاسخی ندهد.

چقدر طول می‌کشد تا بوتاکس اثر کند؟

به طور معمول مراجعین بین ۳ تا ۱۰ روز بعد از تزریق متوجه اثرات بوتاکس می‌شوند.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه تزریق بوتاکس به عوامل زیادی بستگی دارد. برخی از آن‌ها را در فهرست زیر مطرح کرده‌ایم:

 • برند بوتاکس: با توجه به نوسانات ارزی، قیمت فرآورده‌های بوتاکس متغیر است. به طور کلی برند دیسپورت گران‌ترین و برندهای نورونوکس و مسپورت در رده‌های بعدی از نظر قیمت جای می‌گیرند. بسته به این که کدام از برند برای تزریق استفاده کنید، قیمت درمان هم تغییر می‌کند.
 • محل تحت درمان: دوز درمانی در محل‌های مختلف بدن متفاوت است. مثلاً برای رفع افتادگی گوشه‌های لب به ۲ تا ۸ واحد بوتاکس (۱ تا ۲ تزریق) و برای رفع خط اخم به ۲۰ تا ۴۰ واحد دارویی (۵ تا ۸ تزریق) نیاز است. هرچه نیاز به دوز دارویی بیشتر باشد، قاعدتاً هزینه بوتاکس هم بیشتر می‌شود.
 • عمق خطوط: عامل دیگری که در میزان دوز درمانی موثر است، عمق خطوط یا شدت چین و چروک‌های صورت است. مثلاً برای چین‌های پنجه کلاغی ممکن است ۲ تا ۵ تزریق برای هر طرف نیاز باشد. هرچه دوز داروی مورد نیاز کمتر باشد، هزینه‌ی بوتاکس هم کاهش می‌یابد.
فهرست