لوگو لایم لانژ

چگونه یک برنامه منظم مراقبت از پوست بسازیم؟

برای ساخت برنامه منظم مراقبت از پوست مهم است که بدانید پوست عالی فقط به ژن های شما مربوط نمی شود، در واقع عادات روزانه شما تأثیر زیادی بر آنچه در آینه می بینید دارد. اما بسته به اینکه راجع به خواص چه محصولی مطالعه می کنید یا با چه دکتری مشورت می‌کنید، نظرات گیج‌کننده‌ای در مورد همه چیز از نحوه مرطوب‌کردن گرفته تا نحوه محافظت از خود در برابر اشعه‌های فرابنفش وجود دارد. در نهایت، مراقبت از پوست با رعایت یکسری نکات به سادگی امکان پذیر است.

نکات مراقبت از پوست قبل از شروع

سه مرحله اصلی که می بایست ابتدا به آن دقت کنین شامل:

 1. پاکسازی – شستشوی صورت
 2. تناژ پوست – متعادل کردن پوست
 3. رطوبت – آبرسان و نرم کننده پوست

هدف برنامه منظم مراقبت از پوست این است که پوست صورت خود را طوری تنظیم کنید که بهترین عملکرد را داشته باشد و همچنین هر ناحیه ای را که می خواهید روی آن کار کنید عیب یابی یا هدف قرار دهید. کریستینا هولی، متخصص مراقبت از پوست در سانفرانسیسکو، می‌گوید: «روتین‌های زیبایی فرصتی برای مشاهده تغییرات درون خود هستند. همانطور که پوست شما با افزایش سن نیاز به تغییر دارد، محصولات شما نیز نیاز به تغییر دارند. با این حال، او می‌افزاید، “این در مورد ایجاد کمال نیست.” اجازه دهید این سه مرحله به تشریفات روزانه شما تبدیل شود تا پوست شما را تقویت  کند.

روش صحیح شستشو صورت

 1. صورت خود را با آب گرم بشویید تا پوست مرطوب شود. اگر از روغن استفاده می کنید، بطری خود را تکان دهید، یک پمپ را در کف دست خود قرار دهید و دست ها را به هم بمالید. مایع شروع به امولسیون شدن می کند.
 2. پاک کننده را روی پوست خود ماساژ دهید و به آرامی آب گرم بیشتری اضافه کنید تا کف ایجاد شود. (نکته داخلی: مشت های ریز آب را از شیر آب اضافه کنید، صورت خود را در حوض قرار دهید.) به ماساژ دادن عضلات زیر پوست به جای پوست فکر کنید – نمی خواهد آنقدر ملایم باشید که واقعاً چیزی احساس نکنید، اما نمی خواهد پوست را نیز بکشید. ممکن است چند بار طول بکشد تا واقعاً فشار و ریتم مناسب را بفهمید.
 3. پاک کننده را روی تمام صورت بمالید. از بینی و استخوان گونه شروع کنید و به سمت بیرون حرکت کنید. سعی کنید روی پل بینی، و به سمت پایین و اطراف سوراخ های بینی مالش دهید. سپس دایره‌هایی را دور چشم‌ها بکشید، به سمت بالا و بیرون روی پیشانی، اطراف گوش‌ها، پایین دو طرف صورت، خط فک/چانه بکشید و دایره‌های کوچکی را تا گردن انجام دهید و برای مدتی (حدود دو دقیقه) دایره ها را روی غدد لنفاوی زیر فک و بالای گردن کار کنید.
 4. دستان خود را در آب جاری بشویید و همان الگوی آب را دنبال کنید و به آرامی پاک کننده را بردارید. این را می توان چندین بار تکرار کرد.
 5. اگر آرایش سنگینی دارید، یک پارچه موسلین گرم را در آب خیس کنید و به آرامی روی صورت بکشید، هر گونه باقیمانده را از بین ببرید و پوست را خشک کنید. یا برخی از افراد ترجیح می دهند فقط پاک کننده های روغنی خود را با آب بشویید.
 6. بعد از اینکه صورت کاملا تمیز و شسته شد، آن را با یک حوله نرم خشک کنید. همچنین می‌توانید یک پد پنبه‌ای را بااسپری صورت یا فیس میست مرطوب کنید و به‌ عنوان جایگزینی سریع برای روش پاک‌سازی مضاعف، روی صورت بکشید.

منظور از تناژ پوست چیست؟

بسیاری از افراد هستند که فکر می‌کنند تناژ پوست همان رنگ پوستشان است. در صورتی که باید بگوییم این فکر اشتباه بوده و تناژ با رنگ پوست فرق دارد. تناژ به رنگ پایه و زمینه پوست گفته می‌شود.

تناژ پوست همانطور که گفتیم رنگ زمینه پوست است و ممکن است رنگ ظاهر پوست شما یک چیز باشد و تناژ پوستتان چیز دیگر!

انواع تناژ رنگ پوست

به طور کلی تناژ پوست یا همان زمینه پوست افراد به سه دسته زیر تقسیم بندی می‌شود:

 1. تناژ سرد
 2. تناژ گرم
 3. تناژ طبیعی یا خنثی

هر پوستی تناژ مخصوص خود را دارد و تناژ هیچ ربطی به سفیدی یا سیاهی پوست فرد ندارد. برای دانستن راه‌های تشخیص تناژ پوست می توانید از روش های زیر استفاده کنید.

انواع تناژ پوست

روش‌های تشخیص تناژ پوست

اگر شما بتوانید تناژ و رنگ زمینه پوست خود را بشناسید خیلی راحت می‌توانید لباس، ‌آرایش و اکسسوری متناسب با پوستتان را انتخاب کرده و در مراسمات و مهمانی‌ها بدرخشید. روش‌های مختلفی برای تشخیص تناژ پوست وجود دارد که ما در ادامه به چهار روش اشاره می‌کنیم:

البته به خاطر داشته باشید قبل از انجام این روش‌ها، صورت خود را به خوبی بشویید تا رنگ پوست خودتان کامل مشخص باشد.

1- رنگ رگ داخل مچ دست

آسان ترین راه برای تشخیص تناژ پوست این است که مچ دستتان را جلوی نور آفتاب بگیرید و به رگ‌های قسمت داخلی مچ نگاه کنید:

 1. اگر رگ‌‌های روی مچ دستتان آبی و بنفش بودند، تناژ پوست شما سرد است.
 2. اگر رگ‌‌های روی مچ دستتان سبز بودند، تناژ رنگ پوست شما گرم می‌باشد.
 3. اگر رگ‌‌های مچ دستتان رنگی بین آبی، سبز و بنفش بود، تناژ پوست شما طبیعی یا خنثی است.
تشخیص تناژ پوست

2- واکنش پوست شما به برنزه شدن

یکی دیگر از روش‌های تشخیص تناژ پوست توجه به نحوه‌ برنزه شدن با نور خورشید است.

 • افرادی که سریع و راحت برنزه می‌شوند و پوستشان به ندرت دچار سوختگی می‌شود، پوستشان تناژ گرم دارد.
 • افرادی که با قرار گرفتن در برابر آفتاب به جای اینکه برنزه شوند، می‌سوزند، دارای تناژ پوست سرد هستند.

اما بعضی افراد هستند که با قرار گرفتن در برابر آفتاب نمی‌سوزند و رنگشان هم تیره ا‌ست ولی تناژ پوست آن‌ها گرم نیست و دقیقا بر‌عکس، تناژ پوستشان سرد است. پس این روش جواب قطعی نمی‌دهد و باید در کنار آن از روش‌های دیگر هم استفاده کرد.

3- استفاده از یک کاغذ سفید

برای استفاده از این روش برای تشخیص رنگ پوست کافیست جلوی آینه بایستید و یک کاغذ سفید را کنار پوست صورتتان نگه دارید:

 • در صورتی که رنگ پوستتان کنار کاغذ، تقریبا زرد شد، پوستتان تناژ گرم دارد.
 • در صورتی که رنگ پوستتان کنار کاغذ، تقریبا سرخ و صورتی شد، تناژ پوستتان سرد است.
 • اگر رنگ پوستتان کنار کاغذ سفید به خاکستری و طوسی نزدیک شد، احتمالا تناژ پوست شما بین خنثی و گرم قرار دارد.

روش تشخیص تناژ پوست

4- استفاده از فویل طلایی و نقره‌ای

برای تشخیص رنگ پوست در این روش به یک فویل طلایی و یک فویل نقره‌ای احتیاج دارید. فویل‌ها را یکی یکی کنار صورتتان بگیرید:

 • اگر پوستتان کنار فویل طلایی بهتر به نظر آمد تناژ گرم دارید.
 • اگر پوستتان کنار فویل نقره‌ای بهتر بود، تناژ پوست شما سرد است.
 • در صورتی که پوست شما کنار هر دو فویل تغییر خاصی نداشت، تناژ پوست شما خنثی خواهد بود.

در صورتی که فویل نداشتید می‌توانید از جواهرات هم استفاده کنید. به این شکل که جواهرات نقره‌ای رنگ و طلایی را کنار قسمت داخلی مچ دستتان بگیرید، خودتان متوجه خواهید شد کدام بیشتر به پوستتان می‌آید.

چه زمانی تاثیر روش های مراقبت از پوست نمایان می شود؟

همواره افراد در استفاده از روش های مراقبت از پوست به دنبال زود بازده بودن و فوری بودن نتایج هستند، اگر نیاز به نتایج فوری دارید می بایست از روش های فیشیال صورت استفاده کنید تا نتیجه فورا مشخص شود اما ایجاد عادت های مراقبت از پوست نیاز به صبر بیشتری دارند.

به پوست خود زمان بدهید

دکتر راشل نظریان، متخصص پوست منهتن در گروه پوست شوایگر، می‌گوید علم پشت محصولات مراقبت از پوست، راه طولانی را طی کرده است، اما هنوز چیزی به نام راه‌حل فوری وجود ندارد.  برای بهره‌مندی از مزایای آن به زمان نیاز دارید. او توضیح می دهد: «نتایج فقط از طریق استفاده مداوم مشاهده می شود. به طور کلی، هدف استفاده از یک محصول در طول حداقل شش هفته، یک یا دو بار در روز، برای مشاهده تفاوت است.

همواره محصولات مراقبت از پوست را به ترتیب قوام استفاده کنید یعنی از نازک ترین تا ضخیم ترین به عنوان مثال، پاک کننده، تونر (در صورت استفاده از آن)، سرم و سپس مرطوب کننده.

در ادامه به بررسی دقیق بخش های برنامه منظم مراقبت از پوست صورت می پردازیم.

نقش پاکسازی پوست در برنامه منظم مراقبت از پوست

دکتر کارلوس چارلز، متخصص پوست در شهر نیویورک، می گوید: شستن صورت اساسی ترین و ضروری ترین مرحله هر روتینی است. پوست ما هر روز با آلاینده های محیطی، کثیفی و عوامل دیگر در تماس است که باید به آرامی پاک شوند. برای جلوگیری از مسدود شدن منافذ، تیرگی و آکنه، روزی دو بار صبح و شب بشویید.

پاک کننده صورت خود را پیدا کنید

فرمول مناسب پوست شما را بدون از بین بردن روغن های ضروری و سالم تمیز می کند. با اسکراب های لایه بردار راحت باشید (یک بار در هفته استفاده کنید) و از اسکراب هایی که پوست گردوی خرد شده یا مواد ساینده دارند اجتناب کنید.

برای پاکسازی روزانه، در اینجا باید به دنبال موارد زیر باشید:

جدول مراقب از پوست

غیر کومدوژنیک دقیقاً به چه معناست؟

این اصطلاح اغلب بر روی برچسب محصولات ظاهر می شود و توسط متخصصان مراقبت از پوست استفاده می شود، اما همیشه به زبان ساده و واضح تعریف نمی شود.

در اینجا یک توضیح سریع وجود دارد: اگر محصولی ادعا می کند که غیر کومدون زا است، به این معنی است که نباید منافذ را مسدود کند یا باعث ایجاد آکنه شود( چه از طریق مسدود کردن پوست، مسدود کردن غدد یا تحریک فولیکول مو).

با این حال، این ادعا توسط F.D.A تنظیم نمی شود و بسیاری از شرکت ها آزمایش های داخلی خود را انجام می دهند تا تعیین کنند که آیا یک محصول باید کودوژنیک در نظر گرفته شود یا خیر. (برخی از ترکیبات شناخته شده کمدوژنیک روغن نارگیل و کره کاکائو هستند.) به طور معمول، هر چه مواد کمتری یک محصول داشته باشد، تشخیص اینکه آیا این محصول واکنشی ایجاد می کند آسان تر است.

تونر چیست؟

برای بسیاری، کلمه “تونر” مواد قابض (گزنده) دهه 80 را به ذهن می آورد. مواد قابض محلول هایی هستند حاوی مخلوطی از الکل و آب با دزصدهای مختلف. مواد قابض که برای استفاده روی پوست خشک استفاده می شوند، باید حداقل الكل را داشته باشند (چون الکل پوست را خشک میکند). برای پوست خیلی خشک باید ماده قابض حاوی مرطوب کننده به کار رود.

دکتر نظریان می گوید: «محصول اصلی یک محصول مبتنی بر الکل بود که برای خشک کردن پوست چرب و از بین بردن هرگونه کثیفی باقی مانده پس از پاکسازی استفاده می شد. با این حال، فرمول های امروزی تکامل یافته اند. آنها را به عنوان مکمل در نظر بگیرید – این مایعات رقیق یک شات اضافی از مواد مغذی را ارائه می دهند.

کمک به جذب بهتر محصولات دیگر در رژیم شما، در حالی که همچنان رنگ پوست شما را متعادل می کند. جوردانا ماتیولی، زیبایی‌شناس شهر نیویورک، می‌گوید که اکثر متخصصان، تونر را اختیاری می‌دانند: این می‌تواند راه خوبی برای افزودن مواد خاصی باشد که ممکن است در محصولات دیگر خود نداشته باشید یا لایه‌ای دیگر از بازسازی پوست اضافه کنید. اگر وقت و تمایل دارید.

عناصر اصلی که باید به دنبال آن باشید شامل:

 • اسیدهای آلفا و بتا هیدروکسی برای از بین بردن آرام سلول های مرده پوست که می توانند منافذ پوست را مسدود کنند، پوست آسیب دیده از نور خورشید را بهبود می بخشد و تیرگی را به حداقل می رساند.
 • اسید هیالورونیک برای تقویت آبرسانی، مهر و موم شدن به شبنم و صاف کردن پوست برای درمان ظریف خطوط ریز.
 • گلاب و چای سبز برای آرام کردن تحریک و کاهش قرمزی با اثر ضد التهابی.
 • ویتامین E و C برای مبارزه با قرار گرفتن روزانه در معرض رادیکال های آزاد که می توانند پوست شما را پیر کنند.

نحوه استفاده از تونر

ماتیولی می گوید: تونرها باید بعد از پاکسازی و قبل از پوشیدن هر چیز دیگری انجام شوند. روش سنتی استفاده این است که یک پد پنبه را اشباع کنید و آن را روی صورت خود بمالید. اما، همانطور که ماتیولی اشاره می کند، “در نهایت محصول زیادی را از دست می دهید.

استفاده از تونر با دست های تمیز کارآمدترین کار است. فقط چند قطره را در کف دست خود بریزید، سپس آن را بکشید.

نحوه استفاده از تونر

ماتیولی توصیه می‌کند، اگر ترجیح می‌دهید، می‌توانید یک پد پنبه‌ای را جدا کنید «تا قبل از گذاشتن تونر روی آن خیلی ضخیم نباشد». بیشتر فرمول ها را می توان صبح و شب استفاده کرد، اما ممکن است بخواهید از آنهایی که اسیدهای لایه بردار دارند فقط در شب یا یک روز در میان استفاده کنید.

استفاده از سرم ها برای مراقبت از پوست

به زبان ساده، سرم ها متحدان قوی پوست هستند. این اکسیرها که با دوزهای متمرکز از مواد فعال پر شده اند، می توانند تعدادی از مشکلات از لکه های تیره گرفته تا چین و چروک را کاهش دهند.

ماتیولی می‌گوید: «حتی اگر مشکل خاصی نداشته باشید، همه افراد صبح‌ها به سرم آنتی‌اکسیدانی عمومی نیاز دارند تا از مهاجمان روزانه محافظت کنند.» در حالی که “گزینه های نامحدود” برای مواد تشکیل دهنده وجود دارد، Meet Zoe Nazarian موارد مورد علاقه سخت کوش خود را مشخص می کند.

برای رسیدگی به مشکلات خاص، به دنبال این محصولات باشید:

 • اسید هیالورونیک برای آب بندی و تقویت عملکرد مانع (لایه بالایی پوست شما) برای جلوگیری از از دست دادن رطوبت.
 • ویتامین C برای روشن شدن پوست کدر و کاهش لکه های تیره با استفاده مداوم.
 • رتینول، ویتامین B3، پپتیدها برای تحریک تولید کلاژن و الاستین، پروتئین هایی در بدن که به جلوگیری از افتادگی و خطوط پوست کمک می کند.
 • گوگرد کلوئیدی، نیاسینامید(شکلی از ویتامین B3) برای آرام کردن قرمزی و تحریک با کاهش التهاب و بهبود آکنه با اثرات ضد میکروبی خود.

نکات مهم و مفید

اگر نگرانی های متعددی دارید، ممکن است بخواهید از چندین فرمول استفاده کنید. ماتیولی می گوید: «من توصیه می کنم مناطق مختلف را با محصولات مختلف درمان کنید.

«شاید از سرم ویتامین C در همه جا استفاده کنید، اما سپس روی [سرم دیگری] برای هیپرپیگمانتاسیون فقط در چند نقطه استفاده کنید.» فقط کافی است هر ترکیبی را توسط متخصص پوست خود اجرا کنید تا از هرگونه واکنش احتمالی جلوگیری کنید.

برای صرفه جویی در زمان، سعی نکنید سرم را با مرطوب کننده خود مخلوط کنید. دکتر نظریان می گوید که این کار “توانایی جذب موثر سرم را کاهش می دهد.و محصولات باید یک به یک اعمال شوند.”

همه سرم ها با فرکانس یکسان استفاده نمی شوند. دکتر نظریان (Meet Zoe Nazarian) می گوید: «این با مواد تشکیل دهنده متفاوت است. ماتیولی می‌گوید: «من آنتی‌اکسیدان‌ها را صبح‌ها ترجیح می‌دهم، زیرا آنها از شما محافظت بیشتری در برابر محیط می‌کنند و بیشتر ما به اندازه کافی از ضد آفتاب استفاده نمی‌کنیم.»

با این حال، برخی از مواد اولیه زمانی که در شب بر روی آنها ریخته می شوند، بهترین هستند. به عنوان مثال: دکتر نظریان توضیح می‌دهد: «رتینول‌ها در برابر نور خورشید پایدار نیستند و اگر در روز استفاده شوند، تجزیه می‌شوند». خط پایین: دستورالعمل های برچسب را به دقت بخوانید.

استفاده از سرم ها برای مراقبت از پوست

استفاده از مرطوب کننده ها برای مراقبت از پوست

اساسی ترین عملکرد یک مرطوب کننده آبرسانی و نرم کردن پوست است. دکتر چارلز توضیح می دهد: «در اصل، مرطوب کننده ها به جلوگیری از هدر رفت آب از طریق لایه های بیرونی پوست کمک می کنند.

مرطوب کننده ها همچنین می‌توانند مکمل روغن‌های محافظ طبیعی و سایر بلوک‌های ساختمانی داخل پوست مانند سرامیدها باشند. این محصولی است که پزشکان استفاده از آن را در تمام طول سال برای انواع پوست توصیه می کنند.

دکتر نظریان تأکید می‌کند: «پوست به طور طبیعی با افزایش سن توانایی حفظ رطوبت را از دست می‌دهد و فعالیت‌های روزانه مانند شستشو می‌تواند آب‌رسان‌های طبیعی را از سطح پاک کند.»

نحوه انتخاب یک مرطوب کننده

ماتیولی خاطرنشان می کند: “همه به رطوبت نیاز دارند، اما بافت مرطوب کننده شما بسته به نوع پوست شما متفاوت است.”

جدول انتخاب مرطوب کننده

بالم یا مرهم رقیق نوعی پماد موضعی است که برای استفاده روی پوست تهیه می‌شود. بالم نسبت به لوسیون، گرانروی یکسان یا کمتری دارد و برخلاف لوسیون، بر روی پوست مالیده می‌شود تا ایجاد اصطکاک کند.

تفاوت بین کرم های روز و شب

کرم‌هایی که در صبح استفاده می‌کنید برای محافظت از پوست شما در برابر عوامل محیطی که هنگام خروج از خانه با آن‌ها مواجه می‌شوید، مورد استفاده قرار می گیرند.

بسیاری از آنها حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که رادیکال‌های آزاد مبتنی بر آلودگی را به حداقل می‌رسانند و کرم‌های ضد آفتاب برای محافظت از شما در برابر اشعه ماوراء بنفش مورد استفاده قرار می گیرند.

آنها معمولا یک قوام سبک وزن دارند. از سوی دیگر، کرم‌های شب روی ترمیم هرگونه آسیبی که ممکن است با موادی مانند رتینول برای سرعت بخشیدن به گردش سلولی و مقابله با لکه‌های تیره ایجاد شده باشد، تمرکز دارند.

این کرم ها همچنین سطوح رطوبتی را که به طور طبیعی در عصر کاهش می یابد، با نرم کننده هایی که اغلب بافتی غنی و ضخیم ایجاد می کنند، جبران می کنند.

کرم های دور چشم

آیا می توانید بدون کرم دور چشم زنده بمانید؟ کاملا. اما، اگر نگرانی های خاصی دارید، مانند پرپیگمانتاسیون، خشکی یا پف کردگی ممکن است بخواهید یکی را امتحان کنید.

دکتر نظریان می گوید: «پوست دور چشم کاملاً نازک و ظریف است و بیشتر از سایر نواحی به مواد تحریک کننده واکنش نشان می دهد. بنابراین، متخصصان پوست معمولاً کرم دور چشمی را توصیه می‌کنند که حساسیت بالقوه را در نظر بگیرد و غلظت‌های قابل تحمل‌تری از مواد فعال داشته باشد.

ماتیولی می گوید برای پف های زیر چشم و التهاب، کافئین، پپتیدها و اسید هیالورونیک می تواند تسکین دهنده باشد. او می‌گوید: «دایره‌های تیره می‌تواند به دلیل رگ‌های قابل مشاهده یا تغییر رنگ واقعی رایج در پوست‌های تیره‌تر باشد.به دنبال مواد روشن کننده مانند ویتامین C، اسید کوجیک و نیاسینامید باشید.

نکته: از رتینول های قوی (که می تواند باعث سوزش و ایجاد قرمزی می شود) و معطر دوری کنید تا از هرگونه سوزش چشم جلوگیری کنید.

با ضد آفتاب از پوست خود محافظت کنید

همه کارشناسانی که با آنها مشورت کردیم به اتفاق آرا در مورد یک چیز توافق داشتند: این که ضد آفتاب دست کم، مهم‌ترین محصول مراقبت از پوست است.

دکتر چارلز خاطرنشان می کند که “به عنوان بخشی از برنامه منظم مراقبت از پوست شما در طول سال از اهمیت بالایی برخوردار است”. استفاده روزانه و مداوم از ضد آفتاب به جلوگیری از ایجاد خطوط و چین و چروک، عیوب بافتی و تغییر در ظاهر منافذ در طول زمان کمک می کند.

مهمتر از آن، استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب می تواند به جلوگیری از تشکیل برخی سرطان های پوست کمک کند. برای سهولت به خاطر سپردن، کارشناسان توصیه می کنند از مرطوب کننده روزانه با SPF داخلی حداقل 30 استفاده کنید.

با ضد آفتاب از پوست خود محافظت کنید

رمزگشایی فرمول های کرم های ضد آفتاب

بحث‌های زیادی در مورد اینکه کدام کرم‌های ضد آفتاب برای پوست شما بهترین و ایمن‌تر هستند وجود دارد. شما دو نوع ماده در فرمول دارید:

ترکیبات شیمیایی مانند اکسی بنزون و اکتینوکسات که برای مقابله با آسیب اشعه ماوراء بنفش به پوست شما جذب می شود.

مزایا:

 • سبک، استفاده آسان و شفاف بر روی پوست.

معایب:

 • در افرادی که پوست حساسی دارند می تواند باعث تحریک و ایجاد واکنش شود.
 • برخی از مواد تشکیل دهنده مانند اکسی بنزون نگرانی‌های سلامتی را برانگیخته‌اند و در پایگاه داده‌های آرایشی عمیق پوست گروه کاری محیط‌زیست دارای رتبه «خطر بالا» هستند.

مواد فیزیکی مانند دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی، که روی پوست شما قرار می گیرند تا اشعه ماوراء بنفش را به بدن شما منحرف کنند یا از آن جلوگیری کنند.

مزایا:

 • خطر بسیار کمی برای تحریک یا نگرانی های سلامتی دارند.

معایب:

 • اغلب یک رنگ سفید یا خاکستری روی پوست باقی می گذارد، به خصوص در افرادی که رنگ پوست تیره تر دارند.

دکتر چارلز می‌گوید: «من معمولاً از استفاده از ضد آفتاب‌هایی که حاوی ترکیبی از اجزای مسدودکننده فیزیکی و شیمیایی هستند، حمایت می‌کنم. اینها در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت می کنند و معمولاً هیچ گونه باقیمانده قابل مشاهده ایجاد نمی کنند.

نکات مهم در استفاده از کرم های ضد آفتاب

به گفته دکتر نظریان، این قانون را در نظر بگیرید: «30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب از ضد آفتاب استفاده کنید و حداقل هر دو ساعت یک بار آن را تجدید کنید.

ضدآفتاب های شیمیایی باید مستقیماً روی پوست تمیز استفاده شوند، در حالی که مسدود کننده های فیزیکی را می توان در آخرین رژیم مراقبت از پوست، اما قبل از آرایش استفاده کرد. حدود دو قاشق غذاخوری ضد آفتاب برای پوشاندن صورت و نواحی در معرض بدن شما مناسب است. در این مقدار، از یک عروسک به اندازه نیکل برای پوشاندن صورت خود استفاده کنید.

سوالات متداول

آیا ماسک های صورت ارزش این همه تبلیغات را دارند؟

گفتن اینکه ماسک‌های صورت اخیراً محبوب شده‌اند، بنظر دست کم گرفتن این موضوع است چراکه تنها برند Sephora بیش از 400 نوع محصول دارد و 60 مورد از آن‌هایی که در چند ماه گذشته عرضه شده‌اند بازخورد بسیار مناسبی دریافت کرده اند.

دکتر جاشوا زیشنر، متخصص پوست در شهر نیویورک، می‌گوید: ماسک‌ها «درمان‌های بسیار متمرکزی را برای رفع مشکلات خاص ارائه می‌دهند». دکتر نظریان خاطرنشان می کند، اما برخلاف تونر یا سرم، ماسک ها مواد را تحت انسداد قرار می دهند که به جذب موثرتر مواد کمک می کند.

اما عوامل سرگرم کننده نیز وجود دارد: بسیاری از جدیدترین نوآوری ها به شکل حباب می شوند، رنگ ها را تغییر می دهند و از بین می روند و… که درست فکر می کنید، این کمی حقه بازی است، و مطمئناً این مرحله در روال سلامت پوست ضروری نیست. ماتیولی می‌گوید: «به ماسک‌هایی مانند تقویت‌کننده فکر کنید، ضروری نیست اما مفید است.

به گفته ماتیولی، اگر می‌خواهید به یکی از آن‌ها توجه کنید، در اینجا سه نوع عملکرد اصلی را در نظر بگیرید:

ماسک های ورقه ای: «اینها در درجه اول آبرسان هستند. وجود مواد اشباع شده روی پوست به این صورت مانع از ورود هوا به داخل می شود و در مدت زمان کوتاهی جذب بیشتری خواهید داشت. من همیشه توصیه می کنم اینها را در یخچال نگه دارید تا از فواید ضد التهابی نیز برخوردار شوید.

بسته‌های خواب یا ماسک‌های شبانه: «ماسک‌های شبانه یا بسته‌های خواب بافت ضخیم‌تری خواهند داشت و به به دام افتادن موادی که زیر آن‌ها قرار می‌دهید کمک می‌کنند. آنها برای پوست های بالغ یا پوست های به شدت خشک ایده آل هستند.”

ماسک‌های خاک رس یا گل: “این ماسک‌ها روغن را جذب می‌کنند و می‌توانند اثر لایه‌برداری ملایمی داشته باشند، بنابراین برای نواحی چرب عالی هستند. البته لازم نیست آن را روی کل صورت خود قرار دهید. می‌توانید فقط چند ناحیه را هدف قرار دهید.

ماسک‌ها را بعد از سرم اما قبل از مرطوب‌کننده استفاده کنید، مگر اینکه این ماسک یک شب بماند که می‌تواند جای مرطوب‌کننده شب شما را بگیرد. دکتر زایشنر می‌گوید، مانند هر محصولی که مکمل برنامه معمولی شماست، ماسک‌ها را باید در حد اعتدال، بیش از یک بار در هفته برای جلوگیری از هرگونه تحریک استفاده کرد.

آیا به ابزار خاصی نیاز دارم؟

در واقع خیر چراکه در حقیقت یک پارچه شستشوی ساده بیشتر کار را انجام می دهد. اما برای بهره مندی از جدیدترین ابزارهای مراقبت از پوست و دستگاه های پیشرفته می توانید به یک اسپای مناسب برای خدمات فیشیال مراجعه نمایید.

روغن صورت چیست؟

روغن‌های گیاهی صورت که با عصاره‌های تازه گیاهی و مزرعه‌ای تزریق می‌شوند که به عنوان راهی خالص و طبیعی برای بهبود پوست شما معرفی می‌شوند، اخیراً در بازار اصلی گسترش یافته‌اند.

با این حال، متخصصان اغلب توصیه می‌کنند هنگام آب‌پاشی خود احتیاط کنید، زیرا همه روغن‌ها یکسان ساخته نمی‌شوند. دکتر نظریان می‌گوید: «توصیه می‌کنم از روغن‌های ضروری یا آن‌هایی که عطرهای اضافه دارند، که پتانسیل تحریک پوست را افزایش می‌دهند، اجتناب کنید.

4 مزیت روغن های صورت:

 • روغن ماراکوجا به شدت آبرسانی می کند بدون اینکه اثری از چربی باقی بماند.
 • روغن زیتون رنگ پوست را روشن و یکدست می کند.
 • روغن مارولا به منظور از بین بردن باکتری ها و تسکین پوست مستعد آکنه
 • روغن گل رز پوست قرمز و ملتهب را آرام می کند و علائم روزاسه را کاهش دهید.

نحوه و زمان استفاده از روغن:

بیشتر روغن های صورت را می توان دو بار در روز، صبح و شب استفاده کرد. آنها باید بعد از سرم ها و ژل های صورت، اما قبل از کرم ها و لوسیون ها استفاده شوند. مقداری به اندازه یک سکه را بین کف دست‌هایتان پخش کنید و آن را به نواحی بیرونی صورت بکشید و سپس به سمت مرکز، اطراف چشم‌ها، بینی و لب‌هایتان بکشید.

وقتی پوستم تحریک می شود چه کاری می توانم انجام دهم؟

بسیاری از اوقات تحریکات پوستی، از آکنه گرفته تا اگزما، به عادات بیش از حد غیرعادی بازمی گردد. متأسفانه، بسیاری از افرادی که من ویزیت می کنم مشکلشان به دلیل استفاده بیش از حد از محصولات آرایشی، پاک‌کننده‌ها و موادی که بیش از حد لایه‌برداری می‌کنند یا حاوی مواد حساس‌کننده هستند که به عنوان پایه‌ای برای پوست سالم است.

“هولی” برای بازگرداندن پوست به حالت اولیه خود، درمان های جامع زیر را پیشنهاد می کند:

 • آب سرد را روی نقاط نبض خود، مانند مچ دست، بریزید تا دمای داخلی بدنتان را پایین بیاورید، که پوست شما را نیز آرام می کند.
 • از ماسک بلغور جو دوسر استفاده کنید تا از شر التهاب خلاص شوید. جو خشک شده را با چند قاشق آب مخلوط کنید. این خمیر را روی پوست خود بمالید و بگذارید بماند تا نیمه خشک شود سپس آبکشی کنید.
 • از چای سبز خیس شده و خنک به عنوان آبکشی که روی صورت خود می پاشید استفاده کنید. هولی می گوید EGCG (اپی گالوکاتچین گالات)، یک پلی فنول موجود در چای سبز، “اثر تسکین دهنده فوری” دارد.
 • طب سوزنی را برای بهبود گردش خون، هضم و ایمنی درونی امتحان کنید که همگی از پوست سالم بیرونی حمایت می کنند. هولی در ابتدا درمان های هفتگی و سپس جلسات نگهداری ماهانه را توصیه می کند.
 • خوب زندگی کنید: می توانید استرس را روی صورت خود بخوانید به معنای واقعی کلمه، زیرا سطوح بالای کورتیزول (هورمون استرس) می تواند پوست شما را ضعیف کند، آکنه ایجاد کند و حتی چین و چروک را تسریع کند. توصیه هالی؟ به طور منظم ورزش کنید، استراحت کنید، مدیتیشن کنید یا راه هایی برای احساس مثبت پیدا کنید. نتایج نشان خواهد داد.

منبع: nytimes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست